Téměř polovina obyvatel regionu vůbec netuší, jak vysokou hladinu cholesterolu má

Rizika zvýšeného cholesterolu neberou lidé ve Zlínském kraji příliš vážně a péči o vlastní zdraví zanedbávají. Podle průzkumu společnosti Sanofi má čtvrtina lidí v regionu nadváhu a sedm z deseti obyvatel východní Moravy prakticky nesportuje. Devatenáct procent obyvatel také vůbec nechodí na pravidelné prohlídky u praktického lékaře. Jen 17 procent obyvatel kraje ví, že má vysoký cholesterol a téměř polovina obyvatel regionu vůbec netuší, jak vysokou hladinu cholesterolu má.

Nemoci i z požívání alkoholu

Podle vsetínského lékaře Bořka Lačňáka je ale situace podobná i v jiných regionech. „V ambulancích na Valašsku se snad setkáváme jen s větším počtem onemocnění spojených s vyšší konzumací alkoholu. Vyšší je, zdá se, výskyt onemocnění štítné žlázy, což je pravděpodobně následek dřívějšího nedostatku jódu ve zdejším regionu," říká náměstek pro lékařskou péči Vsetínské nemocnice Bořek Lačňák.

Dnes je podle něj navíc dostupná celá řada preventivních opatření, která by lidé mohli využívat a předcházet tak dalším zdravotním obtížím a komplikacím.

„Informace získají od praktických lékařů, na internetu nebo u svých zdravotních pojišťoven," podotkl vsetínský lékař.

Obyvatelé regionu se ale přesto o svůj zdravotní stav příliš nezajímají. „Je zarážející, že i po mnoha letech veřejné diskuse stále vysoké procento populace svou aktuální hodnotu nezná," komentuje výzkum lékař Michal Vrablík, který je i předsedou České společnosti pro aterosklerózu.

Umírá až 50 procent populace

Podle mluvčího společnosti Sanofi Filipa Hrubého přitom v České republice zůstávají kardiovaskulární choroby dlouhodobě nejčastější příčinou úmrtí a podléhá jim 50 procent populace.

Pacientům, kterým byly nadměrné hodnoty cholesterolu zjištěny, lékaři obvykle nařídí pravidelný pohyb a nízkotučnou dietu. Podle odborníků má ale většina lidí s jejich dodržováním problémy.

Podle Sanofi by lidé měli hladinu cholesterolu zjistit na pravidelných preventivních kontrolách u obvodního lékaře, a to každé dva roky. Ne každý se jich však účastní. Z průzkumu vyplynulo, že jen 42 procent dotazovaných na ně skutečně pravidelně chodí.

Zajímat se o svůj zdravotní stav se vyplatí

„Pokud je pacientovi indikována jejich zvýšená hladina, jsou mu vypočtena rizika onemocnění kardiovaskulárními nemocemi. Probereme s ním další léčbu a podle výsledků můžeme pacienta léčit nejen dietou, ale také navrhneme užívání léků," přiblížil lékař. Jenže. Pacienti se většinou užívání léků brání. Pokud se ale podle lékaře léčba a zvýšené režimové opatření dodržují, může se zvýšená hladina cholesterolu upravit.

Pravidelným preventivním prohlídkám se podle průzkumu nejvíce vyhýbají mladí lidé do 29 let. Sportuje jich 64 procent. Ve věku 45 až 59 let jich je již jen 27 procent. Ze seniorů nad 60 let se ve Zlínském kraji pravidelně hýbe pouze 12 procent dotazovaných.