Tradici fašankových průvodů tady po dlouhých letech o víkendu obnovili členové domácího souboru písní a tanců Beskyd. „Masopust tady nebyl desítky let. Po dlouhé době jsme v podstatě zorganizovali první ročník,“ říká vedoucí souboru Beskyd Vítězslav Staňo.

Mnozí z místních, zejména z řad rodinných příslušníků členů souborů či jeho bývalých členů, bylo na návštěvu rozjařené družiny předem připraveno. Pestře nastrojené muzikanty a tanečníky vítali obloženými talíři s dobrotami a také něčím „na zahřátí“. Odměnou jim byl tanec s některou z tradičních masopustních maškar, medvědem, nevěstou, židem či nezbytným „slamákem“.

V Zubří vyrazil fašankový průvod hodinu před polednem od tamního Klubu, kde ještě předtím vyhrávala dechová hudba Zubřanka a také dětská cimbálová muzika souboru Beskyd. Zpátky do výchozího bodu se rozjařená společnost z dlouhé obchůzky navrátila krátce před čtvrtou hodinou. V Klubu Zubří se poté uskutečnila ochutnávka fašankových koblih. Sešlo se sedm vzorků.

Po celou dobu doprovázeli masopustní průvod místní hasiči. „Cením si odvahy Valachů ze souboru Beskyd, že masopustní průvod obnovili. Já sám mám skoro šestašedesát a nepamatuji, že by tady něco takového bylo,“ řekl Josef Číp ze Zubří, který je starostou tamních hasičů.

Podle něj to místní lidé přijali kladně. „Pro nás hasiče je to možnost trochu se zviditelnit. Proto jsme pořídili repliky historických uniforem a do průvodu vyjeli s čtyřkolovou stříkačkou z roku 1923 taženou koňmi,“ dodal Číp.