O termínu referenda, které se uskuteční 12. a 13. 12. čili v termínu prezidentských voleb, rozhodlo zastupitelstvo města na svém posledním zasedání, poté, co ostravský krajský soud zamítl platnost říjnového referenda. To přitom stavbu areálu o jediný hlas posvětilo.

Na ostravský soud se krátce po říjnovém referendu obrátili odpůrci areálu. Domnívali se, že před referendem i během něj došlo k řadě porušení zákona, která při rozdílu jednoho hlasu ovlivnila výsledek hlasování.

„Soud zjistil taková pochybení, že po přepočítání všech hlasů skončilo referendum remízou. Jeho výsledek proto zrušil,“ přiblížil opoziční zastupitel Vlastislav Janků. Říjnové referendum se konalo na základě rozhodnutí Nejvyššího správního soudu.

„Nové referendum proto být musí. Nejjednodušší cesta proto byla, aby o novém termínu rozhodlo zastupitelstvo, jinak by rozhodoval opět soud,“ vysvětlil Janků.

Na to, jak lednové referendum dopadne, odhad nemá. „Ale slyšel jsem, že lidi už to nebaví, tak je dost možné, že referendum bude neplatné,“ dodal Janků.

Rozestavěná chata Libušín na Pustevnách.
Práce na obnově vyhořelého Libušína nepřerušila ani zima