Mimo jiné se obávají, že pacienti zašovského domova mohou být svému okolí nebezpeční.

Do Zubří má zamířit třiadvacet klientů domova v Zašové, novou adresu mají nalézt ve dvou domcích v ulicích Nad Fojtstvím a Rožnovská.

„S transformací jsou problémy. Sice ještě nemáme oficiální výstup zuberského zastupitelstva, ale dá se předpokládat, že bude negativní. Výsledek se dozvíme zřejmě až po zářijovém zasedání zastupitelů,“ uvedl po pondělní informační schůzce s vedením města Zubří Jaromír Navrátil, ředitel příspěvkové organizace Sociální služby Vsetín, pod kterou DOZP Zašová patří.

Starosta Zubří Jiří Randus nechtěl rozhodnutí zastupitelů předjímat. „Na zasedání zastupitelstva budeme věc určitě projednávat. Prozatím to vypadá tak, že v lokalitách Nad Fojtstvím a Rožnovská to nebude,“ naznačil Randus.

Podle jeho slov záleží také na tom, jak se k rozhodnutí zastupitelstva postaví Zlínský kraj, který je zřizovatelem příspěvkové organizace Sociální služby.
Nicméně obyvatelé zmiňovaných ulic jsou jasně proti stěhování zdravotně postižených do Zubří.

„S tímto projektem nesouhlasíme a nepřejeme si, aby se zde tyto ústavy zakládaly, byť plně chápeme sociální potřebu tyto ústavy zřizovat a provozovat. Rozhodli jsme se sepsat petici proti výstavbě ústavu pro mentálně postižené,“ píší na speciálně zřízených internetových stránkách iniciátoři petice.

Na stejném webu je možné se dočíst také o důvodech, proč místní lidé se stěhováním zdravotně postižených nesouhlasí. Obávají se jejich nevypočitatelného chování, náladovosti.

Podle dostupných informací se však do Zubří mají stěhovat pouze lidé s největší mírou soběstačnosti. „Lidé, u kterých je nutná takzvaná vysoká míra podpory, by se do Zubří nestěhovali,“ ujistil vedoucí DOZP Zašová Pavel Malík.

O rušení DOZP v Zašové rozhodli úředníci ministerstva práce a sociálních věcí, když organizaci zařadili do pilotního projektu transformace pobytových zařízení sociálních služeb.

Snahou ministerstva je potlačit ústavní velkokapacitní služby a nahradit je jinými formami podpory a pomoci. „Cílem projektu je zvýšit míru sociálního začlenění těchto lidí, zlepšit kvalitu jejich života, naplnit jejich základní práva. Budou mít možnost větší samostatnosti, rozhodování o svém životě, přiblížení se k rodině a využívání veřejných služeb či větší šance zaměstnání,“ vyjmenovala už dříve priority projektu Veronika Linhartová z ministerstva práce a sociálních věcí.

Budova domova v Zašové, umístěná v bývalém klášteře, navíc už nevyhovuje současným potřebám. „V domově máme velkokapacitní pokoje, přičemž na jednom z nich je deset i více lůžek, což nevyhovuje současným právním předpisům ani požadavkům na soukromí,“ popsala před časem sociální pracovnice domova Iva Prejzová. Stavebním zásahům do stávající stavby brání statut památkově chráněné budovy.