Městem se ale Zubří s téměř pěti a půl tisíci obyvateli stalo až daleko později – v únoru před dvaceti lety o tom rozhodl tehdejší předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.

Dvacetileté výročí zisku statutu města oslavovali lidé v Klidovém centru v Zubří v pátek a v sobotu programem naplněným hudebními vystoupeními i zábavou pro děti. Nejmenší se bavili při Retrohrátkách – tedy „disciplínách“, kterými ve své době trávili čas jejich rodiče a prarodiče.

Nechybělo například cvrnkání kuliček či skákání přes gumu a další kdysi oblíbené kratochvíle. Připravená byla také detektivní hra, v níž mohly děti společně s detektivem Polaroidem pátrat po tajemném Fantomasovi.

Pořad Myslivosti zdar! ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm; sobota 27. srpna 2022
Rožnovský skanzen patřil příznivcům myslivosti. Hubertův cech zde slavil pošesté

Dvacet let existence města připomněla také venkovní výstava. Na několika infopanelech se lidé dozvěděli všechny základní a důležité informace o Zubří, místní farnosti či spolcích, které ve městě působí. Lákadlem byla také Tatra 815 předělaná na závodní trucktrialový speciál, kterou představil místní tým Kovošrot.

Hlavní náplní oslav byl ale hudební program. Na pódiu se v pátek i sobotu vystřídala řada umělců z blízkého i vzdálenějšího okolí. V pátek se představila například Dechová hudba Zubřanka, také zuberský Swing band Jindřicha Dořičáka, zahrál a zazpíval Ivan Hlas a jeho trio či Tomáš Kočko se svým orchestrem.

Sobotní oslavy doprovodila kapela Koridor Acoustic, dále domácí folklorní soubor Beskyd, valašská kapela Konfuse, moravská písničkářka Kaczi a jako zlatý hřeb valašskomeziříčská kapela Mňága a Žďorp. Závěrečnou večerní zábavu doprovodili muzikanti frýdlantského uskupení R.U.M.