Stomatolog Jaroslav Procházka se proto rozhodl najít svého nástupce. Možná ani sám netušil, jak složité to bude. „Zatím se to nedaří. Zubařů je málo. A když už jsou, tak nechtějí na vesnici, ale do velkých měst," krčí rameny zkušený lékař.

Ve Stomatologickém centru v Novém Hrozenkově pracuje podle svých slov od roku 1985. „Jednu dobu jsme tady byli tři. Na starosti jsme měli čtyři a půl až pět tisíc lidí. Tento počet se nezměnil, jen před dvěma lety se jeden kolega přesunul do Huslenek na místo zubařky, která šla do důchodu," líčí složitou situaci Jaroslav Procházka.

Sám je nyní na neschopence. „Mám problémy se zdravím, už nemohu pracovat na plný úvazek. Kvůli tomu narůstají také objednací doby pacientů," uznává lékař.

O „své" pacienty se ale chce postarat. Proto hledá svého nástupce. Dokonce zveřejnil výzvu, aby lidé sami aktivně nového zubaře hledali. „Tuto snahu podpořím částkou padesát tisíc tomu, kdo zajistí zubního lékaře alespoň na dobu jednoho roku," napsal ve výzvě Jaroslav Procházka.

Ani po několika týdnech se však zatím neobjevila žádná reakce. Výzva i příslib odměny proto trvají dál. Zda bude hledání úspěšné, není vůbec jisté. Zoufale chybí totiž zejména mladí stomatologové. „Zubařů je celkem asi šest a půl tisíce. Více než polovina je ve věku pětapadesát a výš, odcházejí do důchodu," přiblížil Jaroslav Procházka.

Ani dosažení důchodového věku přitom v nynější situaci v regionu automaticky odchod na odpočinek neznamená. „V okrese máme osmnáct lékařů, kteří již mají na důchod nárok, ale přesto stále pracují. Právě proto, že mladí lékaři nejsou," potvrdila předsedkyně Oblastní stomatologické komory ve Vsetíně Zdenka Handlířová.

Nedostatek stomatologů ilustruje také statistika. Na jednoho zubaře by mělo připadat zhruba 1550 pacientů. „U nás toto číslo překračují všichni," řekla Zdenka Handlířová.

S Jaroslavem Procházkou se shoduje v tom, že mladé stomatology menší obce nelákají. Do budoucna by se proto podle ní měly změnit podmínky, které vesnice lékařům nabízejí. „Měly by být lukrativnější. Například v podobě nižších nájmů ordinací či nabídky bydlení v místě," navrhla Zdenka Handlířová.

Podle starosty Nového Hrozenkova Pavla Jochce obce příliš možností nemají. „Všeobecně se ví, že zubařů je málo a na obce se moc netlačí," uvedl starosta.

Odchod Jaroslava Procházky by tedy znamenal komplikaci. „Jsou tady asi čtyři tisíce pacientů. Jeden lékař by to asi sám nezvládal," zhodnotil Pavel Jochec.

Pokud by se objevil zubní lékař ochotný v Novém Hrozenkově působit, vedení městyse je připravené mu vyjít vstříc. „Samozřejmě záleží na tom, jaké požadavky by lékař měl a zda by bylo možné je z naší strany splnit," řekl starosta.

Problémy s nedostatkem zubařů se týkají také řady dalších obcí na Valašsku. Jaké to je, nemít jej, dobře znají například ve Francově Lhotě. „Postrádáme jej možná už pět let. Myslím, že za tu dobu už si většina místních zajistila zubního lékaře jinde," řekla starostka Kateřina Trochtová.

Přesto by příchod stomatologa do vesnice přivítala. „Byli bychom rádi. Praktického lékaře zde máme dvakrát týdně, jednou za měsíc i dětskou poradnu. Zubař ale chybí," netajila Kateřina Trochtová s tím, že nejbližší specialisté například v Horní Lidči již mají většinou plno a nové pacienty nepřijímají.