Tak přesně taková historka nyní koluje mezi obyvateli Zlínského kraje. K tomuto případu mělo údajně dojít v uplynulých dnech i na Vsetínsku. Nic z toho však není pravda. Jde jen o pouhou fámu.

„Takový případ jsme ve Zlíně skutečně nešetřili,“ potvrdila zlínská krajská policejní mluvčí Jana Bartíková.

Rovněž ani vsetínská policie nic takového nezaznamenala. K únosu dítěte mělo údajně dojít ve Vsetíně a Valašském Meziříčí. „Opravdu nic z toho není pravda. Žádný takový případ jsme nešetřili,“ řekla vsetínská policejní mluvčí Ludmila Brousilová.

Podle pražského etnologa a folkloristy Petra Janečky, který sbírá obdobné „zaručené zprávy“ se tato historka poprvé objevila ve Švédsku již v roce 1978, a to v souvislosti s obchodním řetězcem Ikea.

„Zřejmě za tím tehdy stál konkurenční boj obchodních řetězců, které chtěli odlákat zákazníky. Příběh o únosu se periodicky šíří naší republikou v pravidelných intervalech. Poprvé se u nás objevila na konci devadesátých let minulého století v souvislosti se vzrůstajícím počtem obchodních domů a velmi často je spjatá právě s firmou Ikea,“ vysvětlil Janeček.

Dodal, že toto falešné varování koluje i v podobě falešného poplašného řetězového e-mailu, který se na českém internetu poprvé objevil před šesti lety v listopadu roku a od té doby se periodicky vrací. Naposledy to bylo loni v Praze a před čtyřmi lety v Brně.

„Není to ani tak o tom, že by tomu lidé až tak úplně věřili, ale spíše si říkají, co když je na tom něco pravdy, a tak raději varují i další rodiče,“ doplnil ještě etnolog.

Podle něj podobných fám koluje po naší zemi i celém světě celá řada. „Například o tom, že někdo klade ostré žiletky na skluzavky na koupalištích, či fiktivní historka o injekčních stříkačkách nakažených virem HIV, které prý s lístečkem se vzkazem „Vítej do klubu AIDS“ zákeřně nastražují narkomani na sedačky v autobusech,“ připomněl ještě některé další případy Janeček.