Získala jej za dlouhodobou podporu myšlenkového hnutí fair trade, které zajišťuje pěstitelům a chovatelům v rozvojových zemích spravedlivou cenu za jejich práci, odmítá dětskou práci a propaguje přiměřenou ochranu přírody.

Certifikát stvrzující udělení titulu přijeli ve čtvrtek 7. května školákům a jejich učitelům předat zástupce pěstitelů kakaa z Pobřeží slonoviny Fortin Bley a zástupci Ekumenické akademie Praha a společnosti Fairtrade Česko a Slovensko. Děti je v tělocvičně školy přivítaly potleskem a symbolicky také vlaječkami Pobřeží slonoviny.

Vsetínští školáci se do fairtradové kampaně zapojují už několik let. „V hodinách například vymýšlíme nejrůznější slogany, pořádáme ve Vsetíně fairtradové snídaně a pikniky, kde lidem nabízíme fair trade kávu, kakao nebo čokoládu," přiblížila čtrnáctiletá školačka Eva Kaňátová.

Podle ní je dobře, že fairtradová kampaň existuje. „Sama si nedokážu představit pracovat v podmínkách, ve kterých se někde sbírají kakaové boby. Je potřeba na to upozorňovat," říká Eva Kaňátová.

Ředitel ZŠ Sychrov Michal Molek připomněl, že fair trade má v jeho škole už dlouhou tradici.

„Začala ještě před mým příchodem. Jsem rád, že naše děti vidí, jak se říká, dál než jen za roh. Že se zajímají o globální problémy, vnímají je a zároveň i aktivně řeší," pochválil sychrovské školáky Michal Molek. Fairtradové výrobky jsou ve škole běžně dostupné. Ve sborovně se například nepije jiná než fairtradová káva.

Prestižní titul získala Základní škola Sychrov jako třetí na Valašsku. Už dříve se to podařilo vsetínské Základní škole Rokytnice a Základní škole Pod Skalkou v Rožnově pod Radhoštěm. Ve Zlínském kraji je pak držitelem stejného titulu ještě Střední škola hotelová a služeb v Kroměříži. V celé republice je oceněných škol dohromady třináct. „Důležité je, aby školy nejen spotřebovávaly fair trade výrobky, ale podporovaly i povědomí o fair trade. Například osvětovými akcemi, prací s médii, šířením myšlenek fair trade," uvedla Veronika Bačová z Ekumenické akademie. Doplnila, že titul získávají školy vždy na jeden rok.