Kola se kradou odjakživa. Na svou první nedobrovolnou ztrátu „přibližovadla“ zavzpomínal Vsetíňan Martin Volčík. „Bylo to na retro oslavě VŘSR, někdy v devadesátých letech. Šli jsme v lampionovém průvodu, starou skládačku jsem za tmy ukryl do závěje sněhu s tím, že ji nikdo nenajde. Když jsem přišel, byla pryč,“ popsal vášnivý cyklista.

Nenechavci kradli kola i na sídlišti, kde většinu života bydlel. „Šlohli mi dokonce pionýra. Tak jsme s taťkou namontovali mříže a několik zámků na dveře. Zlodějům jde o čas. Překonáním více překážek se nezabývají, má-li to trvat dlouho, jdou od toho,“ vydedukoval Martin Volčík.

Teď si vozí ke kolu zámek a při každém odložení bicykl zajistí. „Navíc jsem nechal skládačku tak zrezivět, že tak škaredou by nikdo nechtěl,“ usmál se. „Ale příležitost dělá zloděje. Jsou opilci, kteří se chtějí jen svézt. Pak jsou ale zloději, kteří chtějí kolo získat a udělají pro to všechno,“ doplnil.

Podle policejního mluvčího Vladislava Malcharczika se kola ztrácí z různých míst.

„Z celkového počtu téměř šedesáti případů, kdy zloději v letošním roce v okrese Vsetín odcizili jízdní kolo nebo jeho díly, stál bicykl ve čtvrtině případů někde opřený a nezajištěný,“ upozornil Malcharczik.

V patnácti případech zmizelo kolo ze společných prostor bytových domů, a to bez užití násilí a z nezajištěných garáží, zahrad či altánů. „V šestnácti případech na různých místech musel zloděj překonat klasický lankový zámek. Devětkrát spojujeme krádež s vloupáním. Zde se jednalo o garáže, hospodářské budovy, sklepy a kolárky,“ doplnil statistiku Malcharczik.

Kromě zajištění kol zámky mohou jejich majitelé ve Valašském Meziříčí i Vsetíně využívat systému značení kol syntetickou DNA. Vsetínští strážníci jej provádí od roku 2016. „Za první dva roky jsme označili přes pět set jízdních kol a kompenzačních pomůcek, které jsme následně zaevidovali do databáze národního registru a Městské policie Vsetín,“ informoval její ředitel Patrik Pecina.

Označené předměty odrazují zloděje, protože syntetická DNA ztěžuje další prodej kradených věcí a usnadňuje pátrání po nich.

Milovníci cykloturistiky si stále častěji pořizují zámky v podobě fabky k bezpečnostním stojanům, které jsou ve třech velkých městech Valašska. Jen po Vsetíně je jich dvanáct s celkovou kapacitou jednašedesáti stání. Pro návštěvníky lázní nebo registrované čtenáře knihovny i pro majitele po označení DNA jsou zámky k dispozici zdarma.

Dají se také koupit v informačním centru na Dolním náměstí za sto dvacet korun. „Momentálně dochází a objednáváme další, což značí, že je o ně stále větší zájem. Lidé je kupují i jako dárek třeba pro své rodiče, kteří se po Vsetíně pohybují na kole,“ vysvětlila pracovnice centra Radka Turpišová.

Výhodou je, že zakoupený zámek se dá využít nejen v okolních městech. „Kolo si jím zamknete v Meziříčí, Rožnově, Novém Jičíně či v Hranicích. Použít se dá ale i ve Zlíně, v Brně, Ostravě, Pardubicích, Znojmě a v dalších desítkách měst,“ vyjmenovala Turpišová.

Zloději kol se nezaměřují jen na překonání zámků. Bicykly mizí i z aut. „V dubnu odcizil zloděj ve Zlíně jízdní kolo za téměř 50 tisíc korun ze střešního nosiče. Majitel měl horské jízdní kolo demontované v krabici. Zloděj odstranil upínací popruhy a krabici s kolem ukradl,“ popsala krajská policejní mluvčí Lenka Javorková. Další drahé kolo zmizelo v červnu rovněž ve Zlíně. Zloděj se vloupal do dodávky a ukradl pánské sjezdové kolo za 65 tisíc korun.

Do nelichotivého popředí se dostávají nově také krádeže elektrokol, která nabývají na popularitě. „Předloni jsme neevidovali žádné ukradené elektrokolo. Vloni to byl jeden případ a letos od začátku roku už jedenáct,“ uzavřela mluvčí Lenka Javorková.