Architekti by měli nejen napravit necitlivé předlistopadové zásahy, ale také vymyslet způsob, jak z prázdné betonové plochy vytvořit příjemné a funkční prostranství. A to při zachování Památníku osvobození a hrobu neznámého vojína od vsetínského výtvarníka Rudolfa Hlavici.

Když ale vedení města vyhlásilo v únoru architektonickou soutěž, přihlásili se do ní jen dva architekti. Jejich návrhy navíc porotci nedoporučili k postupu do druhého kola.

„Naše očekávání nebyla naplněna,“ vysvětlil brněnský architekt a porotce Ludvík Grym.

Malou účast v soutěži si vysvětluje tím, že Vsetín není pro architekty atraktivní. „To já nechápu. Právě proto, že zde byly za minulého režimu zásahy zvlášť necitlivé a část města je znetvořená, je Vsetín výzvou a může být modelem pro jiná města,“ řekl Grym.

Protože žádný z návrhů nepostoupil, porotci soutěž ukončili. Radní se ale nevzdávají. Vyhlásí novou.

„Že se přihlásily jen dva ateliéry, nás zklamalo. Očekávali jsme a stále očekáváme větší účast i neotřelé myšlenky a návrhy řešení,“ vylíčila vsetínská starostka Květoslava Othová.

Novou soutěž o podobu náměstí Svobody a přilehlých ulic vyhlásí vsetínští radní na červnovém zasedání.

Bude opět dvoukolová.

„V prvním kole už ale budeme požadovat jen jednoduchý ideový návrh, který bude případně podrobněji rozpracováván v kole druhém,“ nastínil vedoucí útvaru investic vsetínské radnice Josef Šťastný.