Musela se podrobit hospitalizaci v nemocnici, léčbě a také dodržovat přísnou dietu. „Už nikdy bych takovým onemocněním nechtěla projít," dodala.

Žloutenka neboli hepatitida. Tímto pojmem se nejčastěji označuje infekční virová nákaza, která způsobuje onemocnění jater. Hepatitidy se označují písmeny A, B, C, D a E a stejně tak i viry, které je způsobují. V sousedním Jihomoravském kraji právě v těchto dnech udeřila virová epidemie žloutenky typu A, která je letos šestkrát silnější než loni. Lékaři v tomto kraji hlásí již přes sto nemocných a jeden pacient na toto onemocnění minulý týden zemřel.

Ve Zlínském kraji si ale můžeme oddechnout. Co se týká onemocnění žloutenkou, evidují hygienici letos výrazný pokles. „Máme vykázáno jedno onemocnění žloutenkou typu A, ale tento nemocný nákazu získal mimo území České republiky. Pět pacientů mělo žloutenku typu E a dvanáct žloutenku typu C. Nedošlo k výraznému nárůstu počtu onemocnění," vyčíslila za Krajskou hygienickou stanici Zlínského kraje (KHS ZK) ředitelka Jana Hošková. Podle ní jsou ve Zlínském kraji evidovány pouze sporadické výskyty. „To znamená, že onemocnění se vyskytují pouze u jednotlivých osob, a to rovnoměrně ve všech regionech," vysvětlila Jana Hošková.

I když ve Zlínském kraji nedošlo k nárůstu výskytu tohoto onemocnění, přesto se s ním lékaři setkali. „Téměř každý praktický lékař se s takovým onemocněním u svých pacientů setkal," uvedl zlínský lékař Lubomír Nečas, který popsal příznaky hepatitidy. „U pacientů má toto onemocnění zpočátku příznaky jako nachlazení nebo chřipka. Pak dochází k zežloutnutí například nejvíce je poznat na bělmu očí. V očích tak lze poznat, že se něco děje s játry," uvedl k příznakům Lubomír Nečas. Žloutenka je onemocnění, které může mít za následky chronický zánět jater nebo cirhózu. „Žloutenka typu A je také vysoce přenosná a může se rychle šířit," varoval lékař.