Nejprve si vzali na mušku 12. září obecní úřad v Senince na Vsetínsku. „Vypáčili troje dveře a odnesli si jednatřicet tisíc korun z pokladny. Škoda na objektu je asi dvacet tisíc, ukradenou částku budeme po lupičích vymáhat,“ řekla starostka Marie Řezníčková.

O dva dny později se výtečníci ukázali v sedm kilometrů vzdálené Lužné. „Kromě toho, že vzali devětatřicet tisíc korun, ukradli i osmnáct litrů slivovice. Tu jsme měli nachystanou na obecní akce, jako je například jarmark,“ zalitoval starosta Lužné Jiří Pechál.

Prodloužený zářijový víkend zase lupiči využili ke krádeži v dalších dvou blízkých obcích, Střelné na Vsetínsku a Študlově na Valašskokloboucku. V obou vesnicích si přitom přilepšili jak tisíci korun, tak i obecními notebooky.

„Vypáčili okno a troje dveře, aby se dostali k pokladně. Nikdy by mě nenapadlo, že by nás mohli vykrást. Ráno v úterý po státním svátku jsem přišel a zjistil to. Vzali jednatřicet tisíc korun a téměř nový notebook, takže škoda jde k padesáti tisícům,“ popsal starosta Študlova František Tvarůžek.

Nejhůř ale dopadla obec Vysoké Pole na Valašskokloboucku, kterou zloději navštívili na začátku října.

„Bohužel se trefili zrovna na den, kdy jsme měli v pokladně sto dvacet tisíc korun. Téměř půlka částky přitom byla nachystaná pro uměleckou školu v Luhačovicích, která nám zhotovuje křížovou cestu. Na tu jsme pořádali i sbírku od občanů,“ konstatoval tamní starosta Josef Zicha.

Dodal, že náklady na křížovou cestu se pokusí najít v rozpočtu obce. „Samozřejmě ale doufáme, že něco dostaneme i od těch pachatelů. Myslím, že to měli vytipované, dokonce zlikvidovali alarm a kameru,“ doplnil.

Při posledním pokusu o krádež ve Valašských Příkazech, který se podle informací Deníku měl odehrát v úterý 6. října, ale zloději nebyli úspěšní. „Pachatele jsme dopadli, jednalo se o skupinu tří slovenských občanů. Vzhledem k tomu, že je případ ještě v šetření, nebudeme poskytovat prozatím více informací,“ sdělila vsetínská policejní mluvčí Ludmila Brousilová.