Krádeže jízdních kol jsou v posledních týdnech na denním pořádku. Podle policejních statistik se totiž v regionu od dubna každý den ztrácí v průměru jeden bicykl. Policisté v této souvislosti nabádají kolaře k větší obezřetnosti.

Majitelé jízdních kol takovou situací nadšeni nejsou. „Zloději se pod vidinou snadného výdělku nezastaví před ničím. Bohužel jim v tom mnohdy nezabrání ani sebevětší opatrnost majitelů kol," vyjádřil se Ladislav Hrbáček ze Vsetína.

Zloděje jízdních kol skutečně žádná překážka neodradí. Kola podle policejních statistik mizí v noci i ve dne, z volných prostranství i ze sklepů a koláren. Kradena jsou před obchody, firmami a z dalších míst. „Nezastaví se před ničím. Před časem jsem taky o kolo přišel. Zamkl jsem ho před obchodem ve stojanu. Když jsem se vrátil, našel jsem tam jenom přecvaknutý zámek. Nic jsem ale nehlásil. Nemá to cenu. Ničeho bych se s největší pravděpodobností nedočkal," posteskl si třeba Petr Skála.

Policisté jsou v boji proti „kolařům" prakticky bezmocní. Připouštějí rovněž velice nízké procento v objasnění těchto krádeží. „Od letošního dubna se zatím podařilo objasnit ze čtyř desítek krádeží jednu," připustila vsetínská policejní mluvčí Lenka Javorková.

Podle ní by však lidé krádeže hlásit měli. „I když se nám případy nepodaří objasnit ihned, můžeme na zloděje přijít později. Třeba v souvislosti s vyšetřováním jiných krádeží a podobně," dodala mluvčí.

Za téměř neřešitelné označují krádeže jízdních kol i pracovníci servisních dílen a specializovaných prodejen. „Je to opravdu problém. Pokud není kolo nějakým bezpečnostním zámkem propojeno s pevnou překážkou, pak nic nebrání tomu jej prostě odnést. Univerzální rada neexistuje," pověděl Valašskému deníku Pavel Švanda ze servisu Godzzila Bikes Vsetín.

Majitelé zejména dražších jízdních kol se domnívají, že zlepšit situaci by pomohla evidence kol. Třeba prostřednictvím městské policie. Ta však zatím nic takového neprovádí. Potvrdili to rožnovští strážníci i pracovnice vztahů k veřejnosti vsetínské radnice Jana Čadová. „Neexistuje žádný oficiální státní registr kol. Existuje prý ale soukromý subjekt, který se o evidenci kol pokouší. Využitelnost těchto informací je však pro naši městskou policii podle ředitele sporná," vyjádřila se Čadová.

Servisman kol Pavel Švanda: Krádežím kol zabránit nelze

Možnosti zabezpečení jízdních kol jsou omezené. Tvrdí to také vsetínský cykloservisman Pavel Švanda. Rovněž na něj se mnozí cyklisté obracejí s dotazem, jak krádežím kol zabránit. Nebo jak jim pokud možno alespoň co nejúčinněji předcházet.

Jak tedy?

Jednoznačná odpověď neexistuje. Nejlépe je nenechávat kolo v terénu bez dohledu. Doma je pak nejlepší mít bicykl přímo v bytě.

Mít kolo v bytě ale každý nemůže…

Zabezpečení sklepů či koláren je problém. Ale pokud není vyhnutí, pak doporučuji kolo uzamknout s propojením nějaké pevné věci. Například k vodovodní trubce.

Ale lankový zámek moc bezpečí nenabízí. Existuje lepší řešení?

Jako nejvhodnější se v současné době jeví zámek, kterému říkáme podkova. Zničit lze pouze flexou. Ta je ale hlučná, potřebuje elektřinu a rozřezání zámku je časově dost náročné. Nic pro zloděje.

Jak se díváte na evidenci kol?

Byla by to dobrá věc. V některých zemích již funguje. Krádežím sice nezabrání, ale mohla by je alespoň výrazně omezit. Je to stejné jako u aut a motorek.