„Z prvního si odnesl notebook s příslušenstvím, fotoaparát a svazek klíčů,“ vyjmenoval asistent policejního ředitele ve Vsetíně Ivo Zgarba.

Z druhého pokoje pak podle jeho slov zmizel parfém, náramek z bižuterie, digitální fotoaparát, mp3 přehrávač a sedm tisíc v hotovosti. Třem mužům a jedné ženě tak způsobil škodu za 48 tisíc korun.

Ze zkušeností provozovatelů hotelů a horských chat vyplývá, že výskyt krádeží závisí na velikosti ubytovny a počtu ubytovaných.

Renata Švecová z hotelu Horal potvrdila, že se tyto krádeže bohužel občas objevují. „Naštěstí k nim nedochází příliš často a je to spíše sezónní záležitost, ale je to nepříjemné,“ konstatovala Švecová.

Podle jejích slov dostávají hotely, například před zimní sezonou, informativní varování přímo od policie. „Policisté zde také často hlídkují, zejména ve večerních hodinách,“ doplnila Švecová.

Do budoucna očekává, že se situace zlepší. „Zatím jsme neměli k dispozici žádné velké zabezpečení, protože náš hotel procházel rekonstrukcí. Nyní však čekáme na schválení nového kamerového systému,“ prozradila Švecová.

Provozovatel horského hotelu Portáš v Nové Hrozenkově Dan Václavek si pochvaloval, že podobné krádeže se mu zatím vyhnuly. „Ačkoliv nemáme žádné sofistikovanější zabezpečení než zámek a klíč, ani z pokojů ani z lyžárny se nám zatím nic neztratilo,“ uvedl spokojeně.

Podle jeho názoru je to také tím, že hotel Portáš není příliš velký a že personál tím pádem má dobrý přehled o tom, kdo se v budově pohybuje.

Podobné zkušenosti má také Igor Levč, provozovatel Horské chaty Vsacký Cáb ve Vsetíně. „Za dvanáct let co tady pracuji, jsme neměli žádný vykradený pokoj, ukradenou běžku nebo tyčku,“ pochvaloval si Levč.

„Je to tím, že jsme na místě, kde není dokola provoz, je tu jediná chata a tím pádem také méně lidí a větší přehled,“ míní Levč.

Podle něj se jediný pokus o krádež odehrál asi před deseti lety. „Tenkrát se nějaký vykuk pokoušel vloupat do jednoho z aut, ale chytili jsme ho přímo při činu a dali mu co proto,“ prozradil se smíchem.

Podle Zgarby se ale přesto občas takové krádeže objevují. „Je to celoroční záležitost. Nedá se říci, že by existovalo období v průběhu roku, kdy by byly častějším jevem,“ vysvětlil Zgarba. Podle něj by měli mít sami provozovatelé hotelů snahu pokoje zabezpečit.