Ocenění regionálního kola Ámose, ankety o nejoblíbenějšího kantora, putuje do Strání

Vítězkou regionálního kola se stala Ivana Bartoňová ze ZŠ a ZUŠ Strání na Uherskohradišťsku. Zúčastnila se poprvé a výsledky klání vnímá jako velké ocenění své práce. „K dětem jsem vždy přistupovala jako k sobě rovným. Snažila jsem se být veselá,“ přiblížila svůj způsob práce vítězka regionálního kola za Zlínský kraj.

Snaha přinesla své výsledky nejen v soutěži. Zpětnou vazbu se jí totiž podařilo získat právě u dětí. „Jde o to jak se k nám chová. Například v neoblíbené matematice nám pomáhá maňásek. Je hodná a jedinečná. Bude velká oslava,“ shodly se žačky osmé třídy Kateřina Nuzíková a Klaudie Čaňová.Své bezprostřední dojmy po vyhlášení vítězka komentuje spontánně. „Ještě teď nemůžu dýchat a klepou se mi kolena. Je to moc nádherné a přála bych to každému. Kdybych měla křídla, tak se vznáším,“ popsala své pocity z dění kolem sebe.

Anketa prokazuje, že stále existuje mnoho pedagogů, kteří ve studentech dokážou vzbudit zájem o výuku. Pozitivní vztah ke svému učiteli dali najevo všichni přítomní žáci a studenti, kteří během úterý podpořili své kantory. Proč má zvítězit právě ten jejich, vyjadřovali prezentacemi. Svým favoritům drželi palce do poslední chvíle.

Žačky ze základní školy ve Strání Kateřina a Klaudie neskrývaly svou radost a nadšeně zavýskly při vyhlášení jména svojí oblíbené vyučující Bartoňové. Na obhajobě její práce si daly velmi záležet. „Nejdříve jsme měli prezentaci fotek, kde jsme o paní učitelce pohovořily. Poté následovala scénka z představení, které nás paní učitelka učila ještě ve čtvrté třídě a na které hrozně rády vzpomínáme,“ přiblížily průběh soutěžního dne žačky ze základní školy ve Strání.

Kromě ní se dál probojovala i Irena Kolářová ze Základní školy Hranice v Olomouckém kraji. Oslavenci však byli vlastně všichni. Už to, že získali nominaci, znamená velké vítězství. Krajský radní pro oblast školství, mládeže a sportu Josef Slovák tento názor sdílí.„Musím říct, že pro mě osobně jsou vítězové všichni zúčastnění, neboť přízeň a popularita u žáků jsou pro každého učitele výhra sama o sobě. Vítězce gratuluji a věřím, že uspěje i na celostátní úrovni,“ doplnil k tomu krajský radní Slovák.

Pozitivní signály o způsobu výuky dali najevo i studenti Gymnázia ZlínLesní čtvrť svému pedagogovi dějepisu a společenských věd Miroslavu Fliegerovi. Právě on uzavřel nominace za Zlínský kraj. Do soutěže byl letos nominovaný poprvé. „Obdivuji studenty za jejich výkon a jsem rád, že jsem se mohl zúčastnit,“ poznamenal po prezentaci žáků s úsměvěm sympatický pedagog.

Podle studentů Radima Botka, Radky Doležalové a Jana Tesaře dokáže vyvolat zájem o předmět.Jeho kvality se rozhodli vyjádřit scénkou s motivem sudiček. Do vínku mu daly vše, co jej charakterizuje. „Jednalo se o chytrost, moudrost a vlídnost,“ přiblížila koncept prezentace studentka Doležalová.Podle ní by klidně Fliegera přihlásila i někdy v budoucnu. „Pokud bychom pana učitele přesvědčili, byla bych určitě pro,“ přiblížila studentka.

Vysokou úrovní regionálního kola uskutečněného v sídle Zlínského kraje byl překvapen předseda poroty a zároveň ředitel ankety Zlatý Ámos Slávek Hrzal. Žáci se podle něj na obhajobu připravili velmi poctivě. „Zpracovali totiž nejen text a prezentaci, ale měli hlavně nápad,“ míní Hrzal. Například scénka se sudičkami byla prý krásná myšlenka.

Líbil se mu také motiv ze soudních síní. „Nápad, kostýmy či veršované texty naučené nazpaměť. To vše bylo příjemným překvapením,“ zhodnotil nadšeně úsilí žáků a studentů předseda poroty. Finále se pak uskuteční 25. března v kongresovém centru hotelu Olšanka v Praze. Slavnostní korunovace nového Zlatého Ámose je již tradičně spojena s oslavou Dne učitelů na Kantorském bále v sobotu 26. března.