„Loni jsme na čtyřletý program přijali 132 uchazečů a hlásilo se 286, u osmiletého studia to bylo 60 přijatých uchazečů ze 197 přihlášených,“ shrnul zástupce ředitele Gymnázia Zlín-Lesní čtvrť Pavel Simkovič.

Elektronické přihlášky až na tři školy

Systém přihlašování v tomto roce přinesl řadu novinek. Uchazeči se letos poprvé hlásili elektronicky. Do denního studia na všechny střední školy bylo podáno 21 087 přihlášek.

Letošní deváťáci podali celkem 18 975 přihlášek, z toho 6835 v první prioritě. K dispozici je celkem 7737 míst.

Gymnázia hlásí převis zájemců

Mezi uchazeči z řad deváťáků vedou čtyřleté maturitní obory. Největší převis poptávky je u čtyřletých gymnázií, která obdržela 3313 přihlášek, z toho 1317 v první prioritě. Zájem studentů potvrzují i gymnázia ze Zlína a Otrokovic.

Velký zájem je každoročně o studium na Gymnáziu Zlín-Lesní čtvrť. Letos přijímá do čtyřletého studia 120 studentů z přihlášených 330, do osmiletého studia se hlásí 237 studentů a přijato bude šedesát.

ZŠ Kvítková má úspěšné deváťáky
Proč se u přijímaček daří nejlépe deváťákům ze základní školy Kvítková ve Zlíně

Také studium na Gymnáziu a Jazykové škole s právem státní jazykové zkoušky ve Zlíně je velmi žádané. Letos zde zaznamenali třetinový nárůst přihlášek.

„Odpovídá to zvýšení počtu možných přihlášek ze dvou na tři. Máme jich letos 715, v loňském školním roce bylo přihlášek celkem 542,“ informovala ředitelka gymnázia Alena Štachová.

Hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (vlevo) a rektor Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně Milan Adámek podepsali dohodu o spolupráci mezi krajem a univerzitou; 18. březen 2024
Hejtman Holiš a rektor Adámek podepsali spolupráci mezi krajem a univerzitou

Gymnázium v Otrokovicích přijímá letos 30 studentů do osmiletého studia a stejný počet do čtyřletého studia.

„V loňském roce jsme zaznamenali převis 3,23 uchazečů na jedno místo ve čtyřletém studiu a 2,5 uchazeče v osmiletém studiu. Letos je zájemců o čtyřleté studium ještě více, převis činí zhruba 3,9 uchazeče na jedno místo,“ popsal ředitel Gymnázia Otrokovice Ivo Kramář.

Příští rok přibudou třídy lyceí

Zlínský kraj zareagoval na trendy v poptávce úpravou nabídky vzdělávacích programů. V příštím školním roce se tak například otevřou nové třídy lyceí.

„Mezi maturitními obory je tradičně vysoká poptávka po všeobecném vzdělávání. Žáky má připravit na další studium na vysoké škole. Tento typ vzdělání nabízí i lycea, kde navíc absolventi získají odborné zaměření. Ve Zlínském kraji jsme na pěti školách otevřeli nové třídy lyceí,“ uvedla krajská radní pro oblast školství Zuzana Fišerová.

Nové maturitní obory středních škol pro rok 2024/2025:

  • Střední průmyslová škola Otrokovice – přírodovědné lyceum
  • Střední škola průmyslová, hotelová, zdravotnická a vyšší odborná škola Uh. Hradiště – technické lyceum a zdravotnické lyceum
  • Střední průmyslová škola strojnická Vsetín – technické lyceum
  • Obchodní akademie T. Bati a VOŠ ekonomická Zlín – ekonomické lyceum
  • Obchodní akademie a vyšší odborná škola Valašské Meziříčí – ekonomické lyceum
  • Střední škola hotelová a služeb Kroměříž – masér sportovní a rekondiční