Ubytování pro psy nabízejí jak specializovaní provozovatelé, tak některé psí útulky. Cena za jeden den strávený v hotelu se liší podle velikosti plemene. Pohybuje se v rozmezí od padesáti do dvou set korun.

Majitelé čtyřnohých miláčků by však neměli opomenout několik základních podmínek, které pobyt psa v psím hotelu umožní. „Přijímáme jen zdravé psy s platným očkováním proti vzteklině a infekčním chorobám uvedeným v očkovacím průkazu. Musí být čistý, bez blech a parazitů,“ uvedla spolumajitelka Hotelu pro psy v Rožnově pod Radhoštěm Jana Ščučková.

Zvláště v létě, kdy mají psí hotely hlavní sezonu, je nutné se telefonicky objednat v dostatečném předstihu. „Někteří lidé mají ubytování domluvené už od února. Největší nával máme od května do září,“ uvedl vedoucí vsetínského Zvířecího útulku Jakub Hába.

Podle něj lidé ubytovávají své psy také o svátcích a prodloužených víkendech. „Oblíbené jsou Silvestry. I když jsou lidé doma, odvezou psa k nám. Je to kvůli rachejtlím. Náš útulek je situovaný bokem, proto u nás psi toto hlučné období lépe snášejí,“ vysvětlil Hába.

Obsazenost psích ubytoven se často odvíjí od počasí a nabídky cestovních kanceláří. „Když bývá dlouhá zima, lidé využívají levných zájezdů například do Egypta. Tam si s sebou svého psa vzít nemůžou, proto ho dají k nám,“ doplnila Ščučková.

Některé hotely nabízejí kromě psů také ustájení jiných zvířat. „Nejčastěji to bývají kočky, pak králíci nebo třeba papoušci,“ řekl Hába ze vsetínského útulku.

Kočičí mazlíčky si zájemci mohou nechat pohlídat také v uherskobrodském Hotelu pro psy. „Je to ale velice zřídkakdy. Míváme tak tři až čtyři kočky ročně,“ poznamenala majitelka hotelu Danuše Jiřičková.

Přes obavy pejskařů snáší pes pobyt v cizím prostředí a v odloučení od svého páníčka dobře. Psi bývají ubytováni v samostatných kotcích a mohou dostávat také vlastní stravu. „Ještě se nestalo, že by se některý výrazně trápil steskem po majitelích. Je to sice pro něho opravdu velká změna, ale zase vlastně poznává život trochu z jiné strany, protože i když je sám v kotci, dostává se do určitého společenství další psích kamarádů a většinou ho to velice zajímá,“ vysvětlila Danuše Šmigurová ze zlínského útulku na Vršavě.

Přesto je podle ní dobré psíkovi donést z domova něco jeho vlastního. „Například deku nebo pelíšek, aby se necítil tak opuštěně, což se týká zejména malých gaučových plemen,“ podotkla.

Přivykání psů na nové prostředí pomůže podle Michala Švajdy, který provozuje psí hotel ve Fryštáku, delší pobyt. „Poprvé je nejlépe psa ubytovat na tři dny. Pokud je u nás už zvyklý, mohou ho k nám majitelé dát i na půl dne, když potřebují,“ dodal.