Situace se navíc může ještě zhoršit, zhruba jedna třetina zubařů je totiž již v důchodovém věku nebo se k němu blíží. Průměrná čekací doba na prohlídku se tak pohybuje od jednoho do tří měsíců.
Ve Zlínském kraji bylo na konci loňského roku 391 stomatologů, na každého z nich tak připadalo průměrně něco málo přes 1500 lidí. Situace se ale liší podle toho, zda je ordinace umístěná ve městech či obcích.
Zřejmě nejhorší situace panuje na Vsetínsku. Před časem tam ze zdravotních důvodů uzavřeli praxi dva lékaři. Podle krajské mluvčí stomatologů Zdeňky Handlířové se nenašel nikdo, kdo by ordinaci, a tedy i pacienty, po nich převzal. "Z kapacitních důvodů ale nemohou kolegové další lidi přijímat, nemá je tak kdo ošetřit," komentovala situaci mluvčí. Zároveň podotkla, že 18 vsetínských stomatologů má již důchodový věk. "Za poslední dobu naše řady posílil pouze jeden nový mladý kolega," uvedla.
Podle předsedkyně okresní stomatologické komory v Kroměříži Miluše Navrátilové může za krizi omezení příjmu nových uchazečů o studium stomatologie v minulých letech. Na fakulty vysokých škol je nyní sice přijímáno podstatně více budoucích stomatologů, ale potrvá ještě několik let, než se situace vyrovná. "Odhaduji to tak na pět až deset let," řekla Navrátilová.
Podobná situace je i na Zlínsku a Uherskohradišťsku. Na jednoho stomatologa připadá na Uherskohradišťsku dokonce 1850 lidí. "To je teda opravdu hodně," řekl předseda okresní komory stomatologů Bedřich Fridrich. Zároveň poznamenal, že asi dvě třetiny zubních lékařů mají už důchodový věk.
"Na situaci jsme již několikrát upozorňovali," poznamenal. Možné východisko spatřuje v dentálních hygienistkách, které by ulehčily stomatologům od preventivních prohlídek a vysvětlování, jak se o zuby správně starat. Povolání zubního lékaře vykonává v České republice 6998 lidí, z toho 4600 žen. Více než 3300 stomatologů má přitom 50 až 59 let.