"Hlavními organizátory byla čtveřice mužů ve věku od 33 do 55 let z Prahy. Tito obvinění vytvořili účelové obchodní řetězce společností, které v různé míře obchodně, fakturačně a personálně propojili a v období nejméně od února 2014 do června 2016 realizovali spekulativní nákupy a prodeje zboží masa a sýra, přičemž jediným cílem a účelem těchto obchodů bylo zkrátit daň z přidané hodnoty. Obvinění jednali jako organizovaná zločinecká skupina s rozdělením úloh a rolí," uvedla policejní mluvčí Lenka Javorková.

Trestnou činnost měli podle policie podvodníci podrobně naplánovanou a jednali po vzájemné domluvě s úmyslem se obohatit.

"Trestnou činnost páchali především na území Středočeského kraje a hlavního města Prahy, ale i na dalších místech v České republice. Na páchání trestné činnosti bylo využito téměř čtyřicet obchodních společností působících na území České republiky.

Případem se v lednu roku 2018 začali na základě oznámení Finančního úřadu pro Zlínský kraj a Finančně analytického úřadu Ministerstva financí ČR zabývat zejména příslušníci z Generálního ředitelství cel, Odboru pátrání Olomouc, oddělení Odhalování trestné činnosti Zlín společně se zlínskými kriminalisty z odboru hospodářské kriminality," dodala mluvčí Javorková.

Vyšetřovatel pak podle ní na základě dalšího prověřování a vyhodnocení zajištěných důkazů začátkem srpna obvinil 16 osob, z toho 13 mužů a 3 ženy, z trestného činu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby spáchané ve prospěch organizované zločinecké skupiny a z trestného činu účast na organizované zločinecké skupině.

"Mezi obviněnými jsou i 2 muži ze Slovenska. Ze stejných trestných činů vyšetřovatel obvinil i 1 právnickou osobu z Prahy. Kriminalisté na případu nadále pracují, jedná se o obsáhlý trestní spis, který čítá přes 30 tisíc listů. Všichni obvinění jsou stíháni na svobodě a hrozí jim v závislosti na rozsahu páchané trestné činnosti některým deset nebo až dvanáct let odnětí svobody," doplnila Lenka Javorková.