Zoo otevřela nové expozice a přibyli do ní například sloní samec Jack nebo černý jaguár Akabo. Dalším lákadlem pro návštěvníky, které rozšíří areál zoo, je projekt Karibuni II. V rámci jeho první etapy vznikne záchranné a chovné centrum pro lvy, které bude v Česku unikátem.

Vybudování centra současně napomůže řešení celorepublikového problému s chovem lvů v nevyhovujících podmínkách u soukromých chovatelů, jimž zvířata zabaví příslušné úřady. V centru, jehož otevření je naplánováno v roce 2025, by mohlo najít azyl až deset lvů.

Zoo ve Zlíně
Zlínská zoo pokryje z vlastních zdrojů 91 procent provozních nákladů

Projekt je mimořádný i financováním. Kromě zoo se na něm podílí také Ministerstvo životního prostředí, město Zlín a Zlínský kraj.

Náklady na první etapu projektu Karibuni II přesáhnou 100 milionů korun. Město a kraj přispějí shodně 25 milionů. Krajskou dotaci bude schvalovat zastupitelstvo v pondělí 17. června.

Zoo ve Zlíně. 28. 10. 2023. Ilustrační foto
Zoo Zlín loni navštívilo přes 770 tisíc lidí. Letos zahrada chystá novinky

„Vysoká návštěvnost zlínské zoo znamená významný přínos pro ekonomiku regionu. Hejtmanství je nakloněno dalšímu rozvoji areálu v Lešné, což dokládá naše podpora žádosti o přidělení dotace i poskytnutí 22 milionů na jiné projekty v předchozích osmi letech,“ uvedl náměstek hejtmana pro strategický rozvoj a cestovní ruch Lubomír Traub.

Centrum pro lvy mohou podpořit lidé i firmy

S financováním výstavby mohou pomoci lidé i firmy, a to například koupí pamětní cihličky na e-shopu.

„Cihličku se jménem dárce následně vyrobíme a zasadíme ji do části návštěvnické trasy pojmenované Lví stezka. Bude to jedinečný „děkovný chodník“, který povede podél venkovních prostor záchranného centra,“ přiblížila Romana Mikešová, vedoucí marketingu zoologické zahrady.

Celé území Karibuni je tematicky zaměřeno na chov afrických savců. Areál vzniká na ploše 21 hektarů a má za sebou vybudování rozsáhlého zařízení pro slony, což byla priorita. Nyní přijde na řadu centrum pro lvy.

V Česku se chová více než 200 zvířat

Zoologické zahrady v České republice chovají 54 lvů, u soukromníků je evidováno 165 lvů. Počet zvířat v soukromých chovech však může být ještě vyšší, někteří lvi jsou totiž chovaní nelegálně. Dosud v Česku neexistuje zařízení, kam by se mohli odebraní lvi umístit.

„Na myšlenku záchranného místa pro lvy nás přivedla osobní zkušenost. Před čtyřmi lety jsme byli s kolegy přivoláni k tragédii na Vsetínsku, kde lev usmrtil svého majitele. Lva a další lvici musela policie zastřelit.

K této tragédii přitom vůbec nemuselo dojít. Majitel neměl chov lvů povolen, stát je tak mohl odebrat a umístit do vhodných podmínek ještě před touto nešťastnou událostí. Bohužel však takové místo v republice nebylo,“ doplnil Roman Horský.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:  Mobilní aplikace Baťův Zlín

Zdroj: Dominik Pohludka