První případ nákazy koronavirem je hlášen už i ze Zlína.

Informoval o tom hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek na sociální síti Twitter.

"Bohužel se potvrdilo 5 dalších pozitivních případů koronaviru ve Zlínském kraji. Čtyři jsou z okresu Uherské Hradiště a jeden ze Zlína.

Dohromady je nyní ve Zlínském dvacet nakažených. Prosím všechny, aby dodržovali karanténu," uvedl hejtman na svém twitterovém účtu.

Deníku informaci potvrdila i mluvčí kraje Adéla Kousalová.

Podle ní bylo v pondělí, 16. března ve Zlínském kraji potvrzeno během dopoledne dalších 5 případů na nákazu novým typem koronaviru.

"Jedná se o 2 muže a 2 ženy z Uherskohradišťska, kteří mají kontaktní anamnézu, a jednu ženu ze Zlína s cestovatelskou anamnézou," uvedla mluvčí kraje.

„Ve Zlínském kraji má aktuálně potvrzenou nákazu novým typem koronaviru 20 nakažených osob, 15 osob je z Uherskohradišťska, 4 osoby jsou ze Vsetínska a jedna žena je ze Zlína. Na Kroměřížsku zatím není žádný potvrzený případ. Souhrnně se jedná se o 9 mužů a 11 žen, z toho se v 11 případech jedná o cestovatelskou anamnézu a v 9 případech o kontaktní přenos od pozitivně nemocného. Všichni jsou v domácím léčení, kromě jedné ženy u Uherskohradišťska, která spadá do kategorie 65+ a je hospitalizována,“ informoval hejtman Jiří Čunek s tím, že počty nakažených osob dle věkových kategorií jsou následující:

0 - 14 let 2 osoby
15 - 24 let 3 osoby
25 - 34 let 4 osoby
35 - 44 let 2 osoby
45 - 54 let 3 osoby
55 - 64 let 3 osoby
65+ let 3 osoby

Vývoj nákazy ve Zlínském kraji v čase:

Pondělí 16. března – 5 nových potvrzených případů, jedná se o 2 muže a 2 ženy z Uherskohradišťska, kteří mají anamnézu kontaktním přenosem, a o 1 ženu ze Zlína s cestovatelskou anamnézou.

Neděle 15. března 2020 – 2 potvrzené případy, jedná se o 2 muže z Uherskohradišťska, kteří mají potvrzené onemocnění Covid-19 kontaktním přenosem.

V pátek 13. března 2020 – 8 potvrzených případů, jedná se o 2 ženy - matku s dcerou, dále jde o tříčlennou rodinu – rodiče se synem, kteří mají vazbu na potvrzený případ z Olomouce a další 2 muže a 1 ženu.

Ve čtvrtek 12. března 2020 - 2 potvrzené případy, jedná se o 2 ženy z Uherskohradišťska, jedna žena přicestovala z Irska, druhá žena přicestovala z Rakouska.

Ve středu 11. března 2020 - 2 potvrzené případy, jedná se o ženu z Rožnova pod Radhoštěm, která se vrátila z italské Val Gardeny. Průběh nemoci je velmi mírný a žena je doma. Tento případ nesouvisí s v pondělí prvním potvrzeným případem v Rožnově. A dále se jedná o muže z Uherského Hradiště.

V pondělí 9. března 2020 se potvrdila nákaza u ženy z Rožnova pod Radhoštěm.

Prvního nakaženého koronavirem má Hamé  

Kroky kvůli prvnímu koronavirově nakaženému zaměstnanci musela přijat firma Hamé.

„Přes mnoho preventivních opatření ke snížení rizika nákazy koronavirem Covid-19 se v našem kunovickém závodě bohužel objevila první nakažená osoba,“ sdělil Milan Linka, mluvčí Orkla Foods Česko a Slovensko, jehož je Hamé součástí. Ten upozornil, že se koronavirus konzumací balených potravin nebo nápojů nešíří.

„Krizový tým Orkla Foods ČaS ve spolupráci s Krajskou hygienickou stanicí (KHS) ve Zlíně a krizovým štábem města Uherské Hradiště intenzivně provádí všechna potřebná opatření k ochraně ostatních zaměstnanců před nákazou koronavirem,“ poznamenal mluvčí.

Vedení Hamé podle něj očekává, že v nejbližší době bude muset dojít v Kunovicích k omezení výroby. (pb)

Platí zákaz vstupu do budov profesionálních hasičů i na krajský úřad  

Z důvodu snížení rizika zavlečení nákazy koronaviru do řad příslušníků a zaměstnanců Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje platí přísný zákaz vstupu do budov stanic profesionálních hasičů ve Zlínském kraji.

„Žádáme veřejnost, aby byla ohleduplná, respektovala toto nařízení a v případě potřeby prioritně využívala k vyřizování jakýchkoliv záležitostí elektronickou či telefonní komunikaci,“ žádají příslušníci HZS Zlínského kraje. Veškeré kontakty jsou uvedeny na webových stránkách www.hzscr.cz.

Úřední hodiny pro nezbytné záležitosti jsou omezeny na pondělí od 9 do 12 hodin a středu od 12 do 15 hodin. Případná schůzka však musí být předem domluvena.

ÚŘEDNÍ HODINY KRAJSKÉHO ÚŘADU ZRUŠENY

O zrušení úředních hodin pro veřejnost rozhodl také ředitel Krajského úřadu Zlínského kraje, a to v období od pondělí 16. března až do šesté hodiny ranní dne 24. března 2020. Výjimkou je provoz podatelny krajského úřadu.

Ten zůstává pro veřejnost pro osobní podání zatím zachován v omezené míře v pondělí a středu od 8 do 11 hodin. V těchto termínech zde mohou občané osobně podávat například své žádosti v rámci vyhlášených krajských dotačních programů.

„Omezením vstupu veřejnosti do budovy krajského úřadu nebudou na oddělení památkové péče přijímány osobně žádosti o dotaci z Programu na podporu stavební obnovy kulturních památek a památek místního významu. Žadatelé je mohou tištěnou podobu žádosti o dotaci zaslat poštou, předat na podatelně nebo zaslat případně datovou schránkou do 27. března 2020," řekla tisková mluvčí Adéla Kousalová.

Dále uvedla, že veřejnost může kontaktovat zaměstnance krajského úřadu v úředních hodinách na telefonním čísle 577 043 111 či prostřednictvím elektronické podatelny podatelna@kr-zlinsky.cz. Na webových stránkách kraje jsou také uveřejněny přímé kontakty na zaměstnance úřadu.

V Meziříčí uzavírají mateřinky i městský úřad, radnice uvolní část masek ze skladu civilní obrany  

V návaznosti na vyhlášení karantény na celém území České republiky přijala další opatření také radnice ve Valašském Meziříčí. V pondělí ráno se za tím účelem sešla bezpečnostní rada města.

„Ruší se pracovní a řádná jednání zastupitelstva města, ale také schůzky všech výborů a komisí. Nadále bude pravidelně zasedat Bezpečnostní rada města a zachovaná je také činnosti rady města,“ popsal současnou situaci starosta Robert Stržínek.

Doplnil, že vedení města je také v pravidelném kontaktu s ředitelem Nemocnice Valašské meziříčí, záchrankou, hasiči, Policií ČR a městskou policií.

„Poskytneme jim část z cirka dvacet let starých ochranných masek, které máme hermeticky uzavřené a uložené ve skladu civilní ochrany, a o které projevili zájem,“ dodal starosta.

Všechna další opatření bude radnice zveřejňovat na oficiálním webu www.valmez.cz a prostřednictvím dalších komunikačních kanálů včetně Mobilního rozhlasu, kde je registrovaných už téměř 1 300 uživatelů.

Online reportáž

Koronavirus v Česku