K dosavadním členům vybíraným z řad zdravotníků, ekonomů a koaličních politiků (ODS, ČSSD, KDU-ČSL), přibudou nově zástupci opozice (Starostové a nezávislí, KSČM). Ta si přítomnost svých lidí v dozorčích orgánech vymohla proto, že dosud neměla nad zdravotnickými institucemi téměř žádnou kontrolu.

„V souvislosti s nedávným anonymním nařčením zlínské Baťovy nemocnice z nekalých praktik, jsme žádali o prošetření kontrolním výborem zastupitelstva nebo nezávislým auditorem,“ sdělil zastupitel Ivan Mařák (KSČM). K tomu ale nedošlo, neboť ani tito vyšetřovatelé by neměli přístup k potřebným informacím.

„Jedině účast v dozorčí radě nám umožní provést plnohodnotnou hloubkovou kontrolu,“ vysvětlil. Konkrétní zástupce do těchto orgánů prozatím KSČM neurčila. „Počítám, že se celá věc bude řešit na mimořádném zasedání zastupitelstva v příštím týdnu, kde budeme samozřejmě usilovat o účast našeho člověka,“ poznamenal.

Své adepty na členství v orgánech dohlížejících na chod nemocnic ve Zlínském kraji již naopak mají vytipovány Starostové a nezávislí. V dozorčích radách Kroměřížské a Uherskohradišťské nemocnice by za ně mohl usednout zastupitel Petr Gazdík.

„Při dohodě s vedením kraje zazněla dokonce myšlenka, že by ve všech čtyřech radách zasedl jeden jediný zástupce opozice,“ informoval. To je však podle něj nepřijatelné. „Nikdo z nás by neměl čas, věnovat se čtyřem nemocnicím a účastnit se tolika schůzek,“ vysvětlil starosta obce Suchá Loz.

On sám má prý zájem podívat se zblízka především na nemocnici v Uherském Hradišti. „Vycházím z osobních zkušeností, když jsem tam před třemi lety ležel se zlomenou páteří,“ vysvětlil Gazdík. Během tří týdnů, které tam strávil, prý nemohl přehlédnout například špatné chování personálu, zejména ke starším lidem.

Problémům v uherskohradišťské nemocnici se začal Gazdík věnovat hned po skončení své hospitalizace. „Podařilo se například zavést dotazníky pro pacienty, a přístup personálu se podle jejich výsledků zlepšil,“ uvedl.

V případě účasti v dozorčí radě by podle svých slov v této práci rád pokračoval a zaměřil se na kontrolu nákupů drahých přístrojů, problémy s hospodařením a na personální záležitosti.

„V nemocnicích se točí obrovské množství peněz, které jsou někdy pod nedostatečnou kontrolou,“ řekl Gazdík. Na účasti v dozorčí radě Kroměřížské nemocnice prý trvat nebude.

Druhou adeptkou za Starosty a nezávislé je senátorka Jana Juřenčáková. Ta by mohla obsadit místo v radě Vsetínské a zlínské Baťovy nemocnice. Daňová a ekonomická poradkyně byla podle svých vlastních slov vybrána zejména pro výbornou orientaci v oblasti účetnictví.

„V tomto oboru pracuji od roku 1993. Pokud je v hospodaření jedné nebo druhé nemocnice něco špatně, uvidím to,“ myslí si. Mimo odhalení dosavadních pochybení bude její hlavní snahou hledat možnosti, kde uspořit. „Samozřejmě za takových podmínek, aby nedošlo k omezení zdravotnické péče,“ sdělila ekonomka.

Hlavní motivací pro souhlas s účastí v dozorčích orgánech nemocnic byl podle ní dosavadní omezený přístup k informacím. „Když jsem byla ve finančním výboru krajského úřadu, zažila jsem situaci, kdy při projednávání hospodaření nemocnic odmítli tři ze čtyř ředitelů poskytnout informace. Bylo to proto, že tyto nemocnice, mimo Vsetínské, byly již v té době akciovými společnostmi,“ vzpomněla.

Podle starosty města Kroměříž a předsedy dozorčí rady tamní nemocnice Miloše Malého budou kontrolní orgány rozšířeny pravděpodobně o tři zástupce. „Počet členů rady musí být násobek tří. Třetinu z nich totiž volí zaměstnanci,“ upřesnil. Přítomnosti nových členů se neobává. „Každá kontrola je dobrá,“ uvedl.

V přistoupení zástupce opozice do dozorčí rady Uherskohradišťské nemocnice nevidí sebemenší problém ani její předseda a starosta Uherského Brodu Ladislav Kryštof. „Scházíme se každý měsíc, pravidelně procházíme hospodaření a zabýváme se případnými stížnostmi,“ popsal.

Za přínosné považuje očekávané vstoupení opozice do dozorčích rad předseda kontrolního orgánu zlínské Baťovy nemocnice a zlínský zastupitel Jaroslav Drozd. „Tento plánovaný krok vítám. Je třeba eliminovat pochyby o perspektivách zlínské nemocnice a zvýšit důvěru v její profesionální řízení,“ uvedl.

Složení dozorčích rad nemocnic ve Zlínském kraji

Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně

předseda dozorčí rady:
Ing. Jaroslav Drozd

členové dozorčí rady:
MUDr. Jaroslav Hynčica
Hana Filimošinová
MUDr. Zdeněk Coufal
Ing. František Novosad
MUDr. Vladimír Řihák
Ing. Pavel Studeník
Pavel Svoboda
PhDr. Irena Ondrová

Kroměřížská nemocnice

předseda dozorčí rady:
Mgr. Miloš Malý

členové dozorčí rady:
Petra Pražáková
Květoslava Valerianová
MUDr. Jaroslav Novák
MUDr. Olga Sehnalová
Vojtěch Jurčík
Renata Štěpánková
Ing. Bronislav Fuksa
Jitka Víchová

Vsetínská nemocnice

předseda dozorčí rady:
Mgr. Petr Kořenek

členové dozorčí rady:
MUDr. Robert Teleky
Jiří Částečka
MUDr. Jiří Kilian
MUDr. Petr Mičulka
MUDr. Radim Slováček
Mgr. Taťána Nersesjan
Mgr. Dagmar Lacinová
Ing. Radovan Macháček

Uherskohradišťská nemocnice

předseda dozorčí rady:
Ing. Ladislav Kryštof

členové dozorčí rady:
Alena Sabaková
MUDr. Jan Uhýrek
Květoslava Elipsová
MUDr. Petr Bezruč
Ing. Jiří Bršlica
Ing. Pavel Botek
Ing. Miroslav Hladík
Květoslav Tichavský