Jedním z těch, kdo doplatili na led na chodníku, je Alois Románek ze Vsetína. „Prvního února jsem šel dopoledne přes vsetínské náměstí Svobody. Než jsem zjistil, že plocha je zřejmě tréninkovým placem pro domácí hokejisty, ležel jsem na zemi," vylíčil s trpkou nadsázkou Vsetíňan.

Pád se dvaačtyřicetiletý muž instinktivně snažil zmírnit. „Ruka to ale nevydržela. Napřed jen bolela. V neděli večer jsem odjel do Brna, kde pracuji. Ráno už jsem měl ruku jako papuč," popsal Alois Románek.

Nezbylo, než zajít k odborníkovi. Rentgen u lékaře odhalil naštípnuté zápěstí. „Teď jsem na neschopence a přijdu o dost peněz. Jak to budu řešit, ještě nevím. Musím se poradit. Ale jen tak to nenechám," je rozhodnutý Alois Románek.

Není jediný, kdo má letos 
s uklouznutím a nepříjemným pádem zkušenosti. Mluvčí nemocnice ve Vsetíně Lenka Plačková Valašskému deníku sdělila, že pokud napadne sníh nebo je ledovka, lékaři ošetří denně i více než deset úrazů vzniklých pádem. „Nelze ale říci, že by se jednalo vždy o úraz po pádu na chodníku či při přecházení silnice. Bývá to často též při odklízení sněhu na vlastních zahradách, v okolí svých domů a podobně," upřesnila Lenka Plačková.

Jiná není situace ani v nemocnici ve Valašském Meziříčí. Pracovní část prvního únorového týdne sice podle mluvčí zařízení Radky Miloševské po stránce úrazů nijak výrazně nad průměr nečněla. „Lékaři ošetřili spíše jednotlivé pacienty, kteří uklouzli na náledí. Jednalo se především o úrazy horních končetin – naraženiny a zlomeniny," přiblížila mluvčí.

Zvýšený počet poranění ale přišel o víkendu. Lékaři ošetřili každý den deset pacientů. Dva víkendové úrazy byly dokonce tak závažné, že vyžadovaly operační zákrok. „Jednalo se o zlomeninu stehenní kosti a otevřenou zlomeninu kotníku," prozradila Radka Miloševská.

Novela zákona o pozemních komunikacích z roku 2009 říká, že za úklid sněhu na chodnících zodpovídá jejich vlastník. Zpravidla je to město či obec.

Lidé, kteří se na neuklizeném chodníků zraní, mohou žádat po příslušném úřadu odškodnění. Samosprávy jsou pro tyto případy zpravidla pojištěné. Na Valašsku ale lidé žádají o náhrady jen výjimečně. „V letošním roce jsme zatím ničím takovým nezabývali," potvrdil Aleš Táborský, referent majetkové správy komunikací radnice ve Vsetíně.

Pro odškodnění poraněného také platí určitá pravidla. Ve Vsetíně si žádosti poškozených od radnice přebírají k posouzení Technické služby města. „Vyžádáme si též informace od hydrometeorologické služby, která popíše klimatické podmínky v okamžiku, kdy se úraz stal," popsal postup vedoucí odboru správy a údržby majetku vsetínské radnice Ivo Šnevajs.

Žádost pak posuzuje ještě takzvaná škodní komise města. „Pokud rozhodne ve prospěch poškozeného, předáme celou záležitost k dořešení pojišťovně," doplnil Ivo Šnevajs.

Obdobný postup platí také v případě Valašského Meziříčí. „V tomto roce město řešilo jednu žádost o odškodnění úrazu. Chodec si jej způsobil v Mostní ulici. Žádost ale byla zamítnuta, chodník byl řádně ošetřený," řekla Valašskému deníku mluvčí radnice Renata Votrubová.

V Rožnově pod Radhoštěm se v těchto dnech ve spolupráci s pojišťovnou zabývají také jedním požadavkem na odškodnění. Mluvčí rožnovské radnice Tomáš Gross uvedl, že rozhodnutí prozatím nepadlo. Případ je ve fázi sběru všech potřebných podkladů pro posouzení. „Ozvali se také další dva lidé, kteří zatím oficiálně o odškodnění nepožádali, ale sdělili, že to mají v plánu," prozradil Tomáš Gross.

V loni v Rožnově zaznamenali dvě žádosti. Úspěšná nebyla ani jedna. Jako základní obrana radnice v tomto případě posloužily zápisy o zimní údržbě. Dokázaly, že město o chodníky, kterých má padesát jedna a půl kilometru, staralo dobře. „Nemáme s tím problémy. Chodníky jsou upravené," uzavřel Tomáš Gross.