Svou prozatím nejcennější medaili vybojoval poslední lednový víkend v Táboře v konkurenci světové cyklokrosařské špičky.

Přestože si domů přivezl zlato, neodpustil si mladý cyklokrosař alespoň drobné výtky směrem ke své jízdě. „Několik zaváhání jsem na trati měl, ale nespadl jsem, což mi zřejmě nakonec přineslo vítězství,“ bilancuje zpětně svůj výkon závodník.

Na trasu svého životního závodu vyrážel ze třetí řady v závislosti na předchozích výsledcích ve světovém poháru cyklokrosařů. „Po startu jsem se držel okolo osmého místa. Podařilo se mi udržet kontakt s jezdci na předních místech a ve třetím kole už jsem se dostal na špici,“ líčí průběh závodu Tomáš Paprstka.

V technických pasážích trati se valašskému sportovci podařilo ostatním cyklistům poodjet a vytvořit si asi osmivteřinový náskok. „Jel jsem si svoje tempo. V posledním kole mně pronásledovatelé znovu dojeli, v cílovém spurtu jsem ale vítězství už nepustil,“ popisuje dramatický závěr závodu Jablůnčan.

Cyklokrosu na vrcholové úrovni se Tomáš Paprstka věnuje čtyři roky. Závodí v barvách Scott Cycling Teamu. Souběžně s cyklokrosem se ale věnuje také závodům horských kol, ke kterým jej před časem přivedl jeho otec. „Jezdíval a stále ještě jezdí závody. Já jsem si to díky němu vyzkoušel asi v devíti letech a chytlo mě to,“ vzpomíná na své začátky juniorský světový šampión. Na svém kontě má i v tomto sportu cenné úspěchy, například loňské deváté místo z mistrovství světa v australské Canbeře.

Do pedálů šlape Tomáš každý den. Trénuje i několikrát denně. „Ve škole mi vycházejí vstříc a povolili mi individuální studijní plán,“ ocenil cyklista. Studuje třetím rokem obor mechanik seřizovač na Střední odborné škole Josefa Sousedíka ve Vsetíně.

Ačkoliv má ohledně cyklistiky plány i do budoucna, jak sám říká, nejprve chce dokončit studium. „Pak se budu věnovat cyklistice a uvidím, jak to půjde,“ přemítá mladý sportovec, který má kromě kola rád také jízdu na koni či procházky se psem.