VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Živé stromky jsou ekologičtější

HLASUJTE V ANKETĚ / FOTOGALERIE / Na Valašsku začal prodej vánočních stromků. Kromě nabídky před obchodními řetězci dodávají na trh zelené symboly Vánoc Městské lesy a zeleň ve Valašském Meziříčí a velkou část poptávky pokryjí plantáže vánočních stromků ze Stříteže nad Bečvou. Valaši dávají přednost živým před umělými.

6.12.2017
SDÍLEJ:

Pracovníci společnosti Městské lesy a zeleň ve Valašském Meziříčí zahájili v pondělí 4. prosince 2017 na plantáži v Podlesí prodej vánočních stromků.Foto: Josef Beneš

Vůně je ten hlavní důvod, proč si Helena Růžičková z Nového Hrozenkova pořizuje živý strom. „Voňavý strom dodá atmosféru. Umělý je studený,“ prohlašuje Růžičková s tím, že letos už má jednoho krasavce od lesáků zajištěného.

„Když přijdete do bytu, kde mají živý strom, hned to poznáte. Je z toho sice trochu binec, ale stojí to za to,“ přitakává Ondřej Vaněk, který měl doma vždycky živou borovičku.

Nad myšlením lidí, kteří prohlašují pořizování živých stromků za neekologické, kroutí hlavou správce plantáže vánočních stromů ve Stříteži nad Bečvou Tomáš Pliska.

Stromy se neberou z prořezávek lesa, kde by mohly růst do mýtního věku. „Jsou pěstované ve specializovaných plantážích. Je to obnovitelný přírodní zdroj na rozdíl od umělého stromku, který je vyrobený z derivátu ropy,“ vysvětlil Pliska.

Jedna z největších plantáží ve Stříteži čítá až padesát tisíc symbolů Vánoc. Kromě pichlavých smrků a ojíněných jedlí je největší poptávka po kavkazské jedli. „Máme je rozdělené do tří kategorií podle kvality. Dvoumetrový strom zákazník pořídí v rozmezí od dvou set padesáti korun až po tisícovku,“ informoval Tomáš Pliska.

Prodej stromků ztěžovaly výpadky v EET

Prodej vánočních stromků včera zahájila také společnost Městské lesy a zeleň ve Valašském Meziříčí. Na plantáž v místní části Podlesí pro začátek přivezla stovku stromků z plantáže v Bynině.

Další jehličnany zdejší zaměstnanci uřežou podle potřeby přímo na místě. „Na trh dodáme okolo patnácti set stromků, převážně smrků pichlavých a jedlí. Lidé se k nám sjíždějí nejen z našeho města a okolí, ale i z Novojičínska,“ informoval vedoucí střediska lesů Petr Čtvrtníček.

Ceny vánočních stromů se proti loňsku nezměnily a pohybují se od sto padesáti do čtyř set korun. „Jezdíme sem už léta a pokaždé jsme spokojení. Uřezaný stromek nám na přání upraví a zabalí,“ pochvaluje si Petr Skýpala z Mikulůvky, jenž si odvezl dva stříbrné smrčky pro své děti a babičku.

Prodej na plantáži včera komplikovaly výpadky v systému elektronické evidence tržeb, která se nově vztahuje i na společnost Městské lesy a zeleň. „V Bynině terminál fungoval, ale po převozu do Podlesí jsou s ním problémy. Zákazníkům vydáváme klasické paragony. Tržby do systému zavedeme, až se nám podaří uvést ho do provozu,“ říká vedoucí střediska.

Městské lesy Vsetín a Rožnov pod Radhoštěm stromky pro veřejnost nenabízí. Ve Vsetíně plantáže nejsou a společnost dodala jen pětadvacet kusů do zdejšího Domu kultury.

V Rožnově mají k dispozici maximálně sto kusů. „Pokryjeme vlastní potřeby a poptávku zaměstnanců městského úřadu. Pro veřejnost stromky nenabízíme,“ vysvětlil jednatel Městských lesů Rožnov Rostislav Polášek.

Autor: Redakce

Napadlo vás někdy uříznout si vánoční stromek v lese?

ANO

37 hlasů

NE

13 hlasů

Každý rok si živý vánoční stromek koupíme

30 hlasů

Máme umělý vánoční stromek

30 hlasů

Hlasovalo: 110

6.12.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Videosouhrn Deníku – středa 13. prosince 2017

Videosouhrn SPECIÁL: Česko zpívalo koledy. Podívejte se

Rožnov pod Radhoštěm se ve čtvrtek 13. prosince 2017 zapojil do akce Česko zpívá koledy poprvé. K Hudebnímu altánu si s Cimbálovou muzikou Polajka přišlo zazpívat více než 600 lidí.
39

V rožnovském parku zpívalo koledy šest set lidí

V Halenkově byly hlavními zpěváky děti z Kyčery

FOTOGALERIE / U rozsvíceného vánočního stromečku v Halenkově dominovaly ve středu mezi zpěváky koled děti z místního folklorního souboru Kyčera. 

Při zpěvu koled si rozsvítili stromeček

FOTOGALERIE / V Janové dorazilo na letošní zpívání koled přes osmdesát lidí. Zaplnili prostranství před úřadem i hasičskou zbrojnici. Ještě před tím, než zazpívala Janová Česku, se představily děti místní mateřinky.

Projev Pelty vnímám jako zinscenovaný, říká místopředseda FAČR Zlámal

ROZHOVOR/ - Někteří jeho rivalové si přáli jeho konec, on však dál získal podporu moravské komory. Důvěru i pro druhé funkční období v pozici místopředsedy za Moravu dostal ve Výkonném výboru FAČR kroměřížský podnikatel Zdeněk Zlámal, který s náskokem tří hlasů (38:35) porazil svého největšího rivala Františka Juru.

Středoškoláci volili nanečisto budoucího pana prezidenta

FOTOGALERIE / Studenti z téměř čtyř stovek středních škol po celé České republice se v úterý a ve středu zapojili do Studentských voleb. Budoucího prezidenta nanečisto volili také ve Vsetíně.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT