„Návštěvníci se mohli seznámit, jaký byl všední život valašské rodiny v Pechancově dřevěnici, v Pivečkově dřevěnici se zase ocitli v ševcovské domácnosti, v dřevěnici na Kosence, jim zavoněl v peci upečený chleba, zavrtěl se kolovrátek a lidé se mohli také například seznámit, jak se drhne peří. Mohli si zkrátka užít s námi putování za valašskými tradicemi,“ přiblížila starostka Valašských Klobouk Eliška Olšáková.

Velký zájem návštěvníků byl tradičně o prohlídku areálu Kosenky, kde jim zpříjemnila den lidovými písničkami cimbálová muzika Klobučan. Lidé si k tomu mohli prohlédnout například kutí kos, tkaní na stavu, paličkování nebo předení z ovčí vlny na kolovrátku.

„Musíte si to zkusit, jinak to nejde,“ vítala zvědavé návštěvnice Kosenky Lenka Dufková z Českého svazu ochránců přírody Valašské Klobouky, která předváděla, jak se na kolovrátku přede vlna. Prozradila, že se tomuto řemeslu naučila v rámci kurzu a toto umění tak předává zájemcům dál, právě například při této příležitosti.

Organizátoři akce nezapomněli ani na děti. Těm poskytli báječný zážitek v podobě skoku do obrovské kupy čerstvého bělokarpatského sena.

Jeden zážitek měli všichni návštěvníci akce Živé dřevěnice ale společný. A to ochota a pohostinnost organizátorů, kdy v dřevěnicích voněla kyselice, klobásky i koláčky. A jak je na Valašsku zvykem, i ta nejlepší slivovice na uvítanou. Například u vchodu do areálu Kosenka ji příchozím nabízel pan Karel Petrůj. „Hodně lidí si ji nedalo, omluvili se, že jsou autem,“ usmíval se na další příchozí.

A vozem přijeli i manželé Horákovi z Uherského Hradiště. „Chtěli jsme si udělat výlet a jsme rádi, že jsem se rozhodli přijet právě sem,“ prozradili.

Akci Živé dřevěnice společně pořádají město Valašské Klobouky, Kulturní a vzdělávací středisko Valašské Klobouky, ZO ČSOP Kosenka, Valašské sdružení Dúbrava, Klub seniorů Valašské Klobouky a Nadace Jana Pivečky Slavičín. Za spolupráci děkujeme Římskokatolické farnosti Valašské Klobouky.