Hlasy koalice schválily dotační smlouvu, na jejímž základě budou každý rok poskytovat zhruba pět milionů korun Hockey Clubu Rožnov. Ten si zimní stadion pronajímá od městské společnosti Komerční domy.

Hokejový klub však z peněz uvidí jen část. „Zálohově na účet klubu bude město posílat pouze dotace na mzdy a drobné opravy," vysvětlil zastupitelům vedoucí finančního odboru rožnovské radnice Martin Hrnčárek. Nájemné a platby za spotřebu energií bude radnice platit přímo společnosti Komerční domy.

Schvalování smlouvy předházela dlouhá diskuze zastupitelů. Především těm opozičním totiž dokument v navržené podobě vůbec nebyl po chuti. Za smlouvou vidí protěžování jednoho občanského sdružení na úkor jiných. „Hokejisté nám stadion jednoho krásného dne předají v dezolátním stavu. Pro tuto černou díru já už nezvednu ani prst, natož pak celou ruku," vyjádřil poměrně jasně své stanovisko například František Šulgan.

Dlouhodobý závazek se nelíbí ani Miroslavu Malcharovi. Spočítal, že za patnáct let město zaplatí jen na nájemném asi sedmnáct milionů korun, sedmatřicet milionů na energiích a dalších čtrnáct až patnáct na mzdách. „Nemám nic proti hokejovému klubu a proti tomu, aby se hokej ve městě rozvíjel. Nájemné ve výši sedmnácti milionů ale chápu jen jako další dotace pro společnost Komerční domy, která má vydělávat finance pro město," řekl Malchar. Přijetí smlouvy navrhl odložit a dokument přepracovat.

Místostarosta Rožnova Václav Mikušek reagoval, že když už město stadion má, může jej buď provozovat, nebo zavřít. „To udělat nechceme. Měl by sloužit. Teď už je pozdě brečet nad rozlitou polívkou," řekl Mikušek.

Podle jeho slov zimák navštěvují ročně čtyři tisíce lidí. Připustil také, že do zimního stadionu, vzhledem k jeho stáří, bude nutné v nejbližších letech investovat. Za hranicí životnosti je například strojovna. Podle Mikuška lze ale situaci řešit prostřednictvím dotací. „V současné době probíhají intenzívní jednání v následnické organizaci ČSTV, odkud se dostávají informace, že na tato tělovýchovná zařízení by se mohly dostávat dotace v řádu statisíců korun," uvedl místostarosta.

Na uvedené peníze si ale může sáhnout jen ten, kdo takové zařízení provozuje, a nemůže to být obchodní společnost, což rožnovské Komerční domy jsou.

„Podobné je to s investiční dotací. Tam je podmínka taková, že žádat může vlastník nebo dlouhodobý nájemce. Vzhledem k tomu, že nevíme, kdy přesně tyto dotace budou, zvolili jsme smlouvu na patnáct let," vysvětloval Václav Mikušek.

Podpořil jej koaliční Martin Houška. Nesouhlasil s názorem, že stadion je černá díra. Veškeré investice do něj označil za transparentní. „Jestli si pořídím opici, musím mít i na banány. Jestli jsme si my pořídili stadion, tak musíme mít na provoz," přirovnával Martin Houška.

Pronajmout zimní stadion hokejovému klubu je podle něj levnější varianta, než jej provozovat společností Komerční domy.

„Ve smlouvě je i podmínka, že pokud klub nezíská dotaci, smlouva může být vypovězena. A peníze za nájem, který budeme platit Komerčním domů, budou znovu investovány do stadionu," přidal další argumenty Houška.

Na jeho příměr s opicí zareagoval ve stejném duchu opoziční Petr Jelínek. „Chtěli jsme postavit celou zoologickou zahradu a zatím máme jenom výběh pro tučňáky," glosoval situaci kolem sportoviště. Dodal, že sám stadion považuje za černou díru již dlouho. „Mluvilo se navíc i o tom, že to nebude jenom zimák, ale bude tu i kultura, koncerty," připomněl nenaplněné plány Petr Jelínek.

Přes veškeré protiargumenty opozice a dva podané protinávrhy se ale nakonec koaličním zastupitelům podařilo dotační smlouvu prosadit v navržené podobě.