Meteorologové vydali varování před novou sněhovou pokrývkou především ve vyšších polohách v Beskydech, která platí až do páteční půlnoci.

„Očekáváme, že během těchto dní by na horách mělo napadnout dvacet až pětadvacet centimetrů denně,“ uvedli ve výstraze meteorologové.

V úterý 13. dubna se celkově výrazně ochladilo. Na hvězdárně ve Vsetíně se úterní ranní minima pohybovala kolem jednoho stupně nad nulou. Přes den pak nevystoupala teplota výše než na hodnotu 3,2 °C.

Ve Valašském Meziříčí na hvězdárně se v úterý dopoledne teplota pohybovala těsně nad bodem mrazu. „Na překonání rekordních hodnot pro 13. duben to ale zdaleka nestačí,“ upozornil zdejší odborný pracovník Petr Zelený s tím, že v roce 1989 zaznamenali meziříčští hvězdáři maximum 23,6 °C a o osm let později minimum -5,2 °C.

Nového sněhu naměřili dnes ráno v Meziříčí 6,5 centimetru sněhu. „V celé historii dubnových meteorologických měření ho tady napadlo nejvíce 2. dubna 1996 – bylo to dvacet šest centimetrů,“ nahlédl do statistik Zelený.

MRAZY A SNĚŽENÍ PŘIŠLY AŽ V LEDNU

Co se celkového pohledu na zimu na Valašsku týče, podle pracovníků hvězdárny ve Vsetíně ji lze rozdělit na dvě části. „Zatímco prosinec a začátek ledna byly spíše teplejším obdobím, téměř beze sněhu, od poloviny ledna jsme si několikrát užili opravdovou zimu se silnějšími mrazy a častějším sněžením,“ uvedl na webu Muzea regionu Valašsko, pod něž spadá i Hvězdárna Vsetín, odborný pracovník Petr Svozil.

Připomněl, že první sněhové vločky se ve vzduchu objevily ráno 28. listopadu. Slabě sněžilo i v následujících dnech, a tak například na začátku prosince pokrývala ulice Vsetína vrstvička sněhu vysoká tři centimetry. Sníh však během několika dní roztál.

Díky vyšším teplotám vzduchu v prosinci více pršelo, než sněžilo. Za celý měsíc spadlo 47,5 mm srážek, což odpovídalo 80 procentům obvyklého úhrnu. Průměrná prosincová teplota 2,6 °C byla o 3,4 °C vyšší než dlouhodobý průměr (počítán za posledních 60 let).

Počasí s minimem sněhových srážek trvalo do poloviny ledna. Tehdy se ale výrazně ochladilo a konečně začalo i sněžit. „Ráno sedmnáctého ledna ležela u sněhoměrné lati v areálu hvězdárny vrstva sněhu vysoká jedenadvacet centimetrů. Jednalo se o maximum celé zimy,“ připomněl Petr Svozil.

O den později, ráno 18. ledna, klesla teplota vzduchu ve výšce dvou metrů nad povrchem k -20,8 °C a v přízemní výšce pěti centimetrů dokonce k -24,5 °C. „Takový mráz jsme na Vsetíně naposledy zaznamenali devátého ledna 2017 s minimální teplotou minus dvacet jedna stupňů,“ přidal pohled do historie Svozil.

I přes zmíněné ochlazení bylo v lednu poměrně teplo. Průměrná měsíční teplota -0,9 °C byla o 1,4 °C vyšší než dlouhodobý průměr. Lednový srážkový úhrn 52,8 mm pak odpovídal 114 % normálu.

V polovině února se zopakovalo počasí z půlky ledna. Nejprve nasněžilo, potom přišel silný mráz. Nejvíce mrzlo 15. února za svítání, kdy čidlo na vsetínské meteorologické stanici ČHMÚ zaznamenalo minimální teplotu -19,1 °C.

Během jednoho týdne se však počasí na Valašsku i v celé střední Evropě prudce změnilo, když se mimořádně oteplilo. Příčinou bylo proudění teplého vzduchu od jihu spojené s tlakovou výší nacházející se nad jihovýchodní Evropou. Odpoledne 24. února teplota na Vsetíně vystoupala až na rekordních 19,2 °C – ještě nikdy v únoru nebyla na zdejší meteostanici naměřena tak vysoká teplota vzduchu jako letos.

Meteorologické jaro začalo 1. března, paní Zima se však své vlády nad přírodou ještě nechtěla vzdát. Teploty na Valašsku po většinu březnových nocí klesaly pod bod mrazu a občas mrzlo i přes den. Sněžení už bylo spíše ojedinělé, a když už sněžilo, tak často formou kratších přeháněk. Vločky v přeháňkách někdy nahradily sněhové krupky či zrna. Výrazněji zaklepalo jaro na dveře na konci března – sníh a mráz vystřídalo slunečné počasí s teplotami překračujícími i 20 °C.

ZIMA A ZATAŽENO AŽ DO KONCE TÝDNE

V těchto dnech však o sobě zima znovu dává vědět. Ve Zlínském kraji bude ve středu 14. dubna zataženo, místy dešťové nebo smíšené přeháňky, v polohách nad 500 metrů sněhové. Na Valašsku budou podle meteorologů srážky četnější a trvalejší. Nejvyšší odpolední teploty 4 až 7 °C, ve vyšších polohách kolem 1 °C.

Zataženo s občasnými smíšenými a ve vyšších polohách sněhovými srážkami bude také ve čtvrtek a v pátek. Teploty v noci se budou pohybovat kolem bodu mrazu, přes den nevystoupí nad osm stupňů.