„Mladí lidé by měli znát vývojové trendy na pracovním trhu a korigovat svá přání nejen podle studijních předpokladů, ale také reálných možností uplatnění,“ upozorňuje ministryně školství Miroslava Kopicová. Ačkoli například energetický gigant ČEZ avizoval, že v příštích letech počítá s přijetím až 12 tisíc absolventů technických oborů, právě na ně se uchazeči o vysokoškolské studium nehrnou.

Právník až po testu

Důvod je zřejmý. Matematika či fyzika jsou náročné vědy a ne každý by je zvládl. To potvrdila i čerstvá analýza společnosti DAP Services. Podle ní mají muži větší šanci uspět v exaktních oborech než ženy. „To, že někdo chce být právníkem nebo ekonomem, ještě neznamená, že má na to buňky. Test studijních předpokladů a vhodnosti výběru vysoké školy umožňuje zjistit, jaké profese nejlépe odpovídají profilu osobnosti studenta.

Pokud z psychologického profilu vyplyne, že testovaný pohrdá autoritami, systémem a je poměrně neorganizovaný, dobrý voják nebo právník
z něj nikdy nebude, i kdyby si to sebevíce přál,“ říká psycholog Jiří Šimonek, autor diagnostické metody.

Muži jsou také dobří pedagogové, problém jsou ale peníze

Z testování tří a půl tisícovek studentů vyplynulo, že zatímco chlapci mají vlohy na ekonomiku a přírodovědu, ženy jsou rozenými lékařkami, filozofkami a pedagožkami. „Mužům lépe než ženám vycházejí obory, jako je strojírenství a technologie nebo policie a armáda, ale překvapivě také pedagogika,“ říká Šimonek.

Důvod, proč jich je ve školství tak málo, je proto pouze finanční. Jako nejméně vhodné, a to bez ohledu na pohlaví, z průzkumu vyšly umělecké a sportovní vysoké školy. „Je to dáno tím, že pro tyto oblasti liské činnosti musí mít uchazeč talent, ať už jde o fyzické předpoklady, nebo emoční a kreativní nadání,“ vysvětluje Šimonek. Metodika se zaměřuje na schopnost mozku pracovat s informacemi z hlediska jejich propojování a dovednosti uchazeče využít nabyté vědomosti v praxi. Test by mohl být užitečnou pomůckou právě v těchto dnech, kdy se středoškoláci chystají na přijímací zkoušky na VŠ.