Těžko si Lužňané dokážou představit, že by mezi nástroji hudebníků, kteří každoročně doprovázejí masopustní obchůzku, nedominoval jeho buben s činelem.

„V masopustních průvodech tady u nás v Lužné bubnuji už více než padesát let," má se Antonín Janošík čím pochlubit.

Letos oslaví už šestasedmdesáté narozeniny. Pamatuje dobu, kdy měly luženské masopustní obchůzky výrazně jinou podobu, než mají dnes. „Dříve to byla čistě chlapská záležitost. A chodívalo se tradičně v pondělí. Tradici masopustů u nás odjakživa pevně drží místní hasiči," líčí Antonín Janošík.

Zažil i masopustní průvody, kterých se několikrát zúčastnila známá valašská zpěvačka Jarmila Šuláková. A coby doprovod maškarní družiny zavítal také do Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.

„Zúčastnili jsme se srazu masopustníků, který se ovšem konal nezvykle v průběhu léta. Byli jsme ale také na normálním masopustu, který skanzen pořádá," říká Antonín Janošík.

Přestože je mu pětasedmdesát let a jistě by měl nárok si po půl století aktivní účasti od masopustních mnohahodinových obchůzek odpočinout, svůj buben ještě na pomyslný hřebíček pověsit nehodlá. „Manželka mi sice říká, že už bych po masopustu chodit neměl, mně to ale prostě nedá," usmívá se šibalsky Antonín Janošík starší.