Poté se maminka dnes ročního Matýska dozvěděla o speciálním cvičení, které pomáhá neplodným ženám.

„Kamarádka mě ho naučila. Najednou jsem měla pocit, že pro sebe dělám něco i sama, že to nenechávám jen na doktorech," vylíčila žena z Hodslavic na Novojičínsku, která otěhotněla osm měsíců poté, co začala cvičit.

Rehabilitační metodu, kterou založila terapeutka Ludmila Mojžíšová, využívají také zdravotníci ve valašskomeziříčské nemocnici.

Cviky uvolňují pánevní dno. Pomáhají nejen při neplodnosti, ale také při bolestivé menstruaci, při potížích s únikem moči či při zácpě. Odstraňují i bolesti zad.

„Svalová nerovnováha v oblasti pánve a trupu zatěžuje pánev a zhoršuje prokrvení, což může být jednou z příčin neplodnosti," vysvětlil vedoucí fyzioterapeut valašskomeziříčské nemocnice Rostislav Skýpala.

Při první návštěvě je pacientka seznámena se zásadami léčby a působením rehabilitační techniky na organismus a dále se zásadami správného držení těla.

Pak se naučí cviky, které uvolňují a protahují vazy a svaly v oblasti křížové kosti a páteře a také cviky aktivizující svalovinu trupu především břišní a pánevní oblasti.

Obecně je pár považován za neplodný tehdy, když spolu partneři žijí pohlavně déle než rok. Někdy za to mohou psychické problémy, jindy se jedná o vážnější potíže.

„Pokud jsou vyloučeny organické příčiny neplodnosti, je první alternativní možností právě metoda Ludmily Mojžíšové," popsal Skýpala.

Většina párů podle něj volí po vyloučení organických příčin okamžitě metodu umělého oplodnění.

„To by však mělo být až krajním řešením. Na každého zabírá něco jiného a metoda Ludmily Mojžíšové pomohla už stovkám párů," doplnil valašskomeziříčský fyzioterapeut.