Často je pronášel a zdůrazňoval jejich význam při vzpomínkových pietních aktech nebo při besedách s žáky a studenty ve školách. Znovu už se tak nestane. Jan Maria Hronek zemřel v neděli 13. února v břeclavské nemocnici. Letos v červnu by oslavil 91. narozeniny.

Jan Hronek sice nebyl valašským rodákem, narodil se 7. června 1931v Uherském Hradišti, ale s Valašskem a městem Vsetínem jej pojilo dětství a dospívání. Rodiče jej už od malička vedli k vlastenectví. Po přestěhování do Valašské Polanky, kde byl jeho otec učitelem, celou jeho rodinu silně zasáhl začátek II. světové války.

Rodiče se zapojili do odboje a stejně tak i mladý Janek.

„Začínal jsem u Josefa Sousedíka (vynálezce, bývalý vsetínský starosta a odbojář – pozn. red.). Jako mladý kluk jsem byl zodpovědný za zjišťování informací o německých posádkách, které se tu vytvářely. Sledoval jsem počet, výzbroj a další,“ vzpomínal před časem Jan Hronek.

Dívka se zranila při lyžování ve skiareálu Kohútka, horští záchranáři pro ní povolali vrtulník z Trenčína.
Teprve šestnáctiletá dívka se těžce zranila při lyžování na Kohútce

Po osvobození Vsetína jej 5. května 1945, měsíc před jeho teprve čtrnáctými narozeninami, vyznamenal generál Klapálek medailí za chrabrost.

Jan Hronek poté vystudoval vsetínské gymnázium a dal se na dráhu vojáka z povolání. V armádě dosáhl na hodnost plukovníka.

V roce 1968 vyslovil nesouhlas s tehdejším děním a z armády odešel. Následovala těžká práce v dolech na Ostravsku, která jej však nezdolala. Životní vitalitou mnohé překvapoval až do vysokého věku, v podstatě až do své smrti.

Jako člen 1. partyzánské brigády Jana Žižky zprostředkovával dlouhá léta své vzpomínky mladé generaci, a to v nezkreslené podobě.

„Je důležité, aby se na tyto události nezapomnělo a mým posláním je se o to pokusit a své vzpomínky předat dál,“ říkal vloni při oslavě svých devadesátin na Vsetíně.

Ač žijící v Břeclavi, na Valašsku býval častým hostem. Spolupracoval mimo jiné na projektu Valaši, nedajme sa! spojeném s vydáním publikace o partyzánském odboji na Valašsku.

„Odchod Jana Hronka mne velmi silně zasáhl. Byl to úžasný člověk, který zažil hrůzy války a dokázal pravdivě a nezkresleně podat svědectví o zápasu za pravdu a svobodu všem, kteří se s ním setkali. Jeho život byl založen na správných hodnotách a svými názory dokázal velmi aktuálně postihnout i současnost. Smrtí Jana Hronka jsme přišli o významnou osobnost nejen celého Valašska, ale i celé naší republiky,“ řekl starosta Vsetína Jiří Růžička.

Jan Hronek vloni oslavil devadesáté narozeniny. Při této příležitosti mu bylo uděleno nejvyšší vyznamenání Českého svazu bojovníků za svobodu – Řád ČSBS za dlouhodobou podporu svobody a demokracie. Nejmladší valašský partyzán zemřel v neděli 13. února 2022. Čest jeho památce.