Rodák z Brna strávil ve Vsetíně více než čtyřicet let svého života. Ve zdejším oddíle TJ Slovan se nejprve věnoval turistice.

Jeho celoživotní láskou ale byla voda, na kterou jezdíval už jako vysokoškolák. K vodákům ve Vsetíně se připojil v polovině sedmdesátých let. Byl u toho, když se v roce 1978 vytvořila stabilní vodácká parta, která se postupem času z trampských vod přesunula na více adrenalinové toky – například až do divočiny na Sibiř.

Snahou Jaromíra Česneka bylo vždy přilákat do oddílu co nejvíce dětí. To se také podařilo. „Vždy jsem se snažil vychovávat spíše instruktory, kolem kterých by se mohla vytvořit další vodácká parta, než závodníky. Proto jsem nikdy nebyl a nebudu trenérská jednička, že jsem nevychoval žádného reprezentanta," řekl ještě letos na jaře Valašskému deníku Jaromír Česnek při tradičním odemykání řeky Vsetínské Bečvy.

Každoroční rituál vsetínských vodáků si ostatně bez Jaromíra Česneka ani nebylo možné představit. Přivážet v přestrojení za vodníka Bečvocha klíč od řeky byla dlouhé roky jeho práce. A přestože ji v posledních letech přenechal jiným, u otvírání řeky nemohl chybět.

I když už mu zdraví nedovolilo tolik, co dříve, stále jej naplňovala práce s dětmi. Z vody se tedy přesunul do klubovny a založil klub deskových her. V současné době jich klub shromažďuje na pět set.

Svůj poslední sen – podívat se ještě jednou na Sibiř – už si ale Jaromír Česnek nesplnil. Zemřel v sobotu 9. července ve věku 69 let. Čest jeho památce.