„Jeho skon není možno přejít bez hlubšího zamyšlení a krátkého zavzpomínání. Zařadil se mezi osobnosti, které se významně podílely na utváření kultury na Valašsku,“ vzpomíná na svého kamaráda kronikář Silvestr Kazmíř, který rovněž pochází z Halenkova.

Jaroslav Kopecký se narodil v roce 1934. Vystudoval vsetínské gymnázium, a ve složitých podmínkách padesátých let se mu, synovi soukromého zemědělce, podařilo s velkými obtížemi dosáhnout přijetí na fakultu architektury Vysokého učení technického v Bratislavě. Po jejím úspěšném absolvování pak v hlavním městě Slovenska na dlouhá léta zůstal.

Od roku 1967 tam působil jako výtvarník ve svobodném povolání ve Svazu výtvarných umělců.

„Na Slovensku se uplatňoval především v řešení nově budovaných kulturních zařízení, divadel, kin, obřadních síní, rekreačních a administrativních budov, jakož i interiérů divadel,“ popisuje Kazmíř.

Do své rodné obce Halenkova se Jaroslav Kopecký vrátil až po sedmatřiceti letech. Kronikář poukazuje na Kopeckého lásku k rodnému kraji, a také na jeho další umělecké sklony.

„Už dříve, ještě za svého pobytu v Bratislavě, se na Valašsko rád vracel pro nové inspirační nápady a zdroje. Nalezené motivy přetvářel ve chvílích odpočinku do zdařilých krajinomaleb ve svých grafikách, pastelech a akvarelech.“

Po návratu na Moravu v roce 1991 se Kopecký začal věnovat podnikání v oblasti architektury. Byl mimo jiné autorem interiérů kina Vatra ve Vsetíně, hotelu Tatra ve Velkých Karlovicích, motorestu Eroplán v Rožnově pod Radhoštěm, Obecního úřadu v Halenkově, hotelu Lanterna ve Velkých Karlovicích nebo také interiérů vsetínské Sousedíkovy vily a mnoha dalších.

S Jaroslavem Kopeckým se veřejnost rozloučí v pátek 19. prosince ve 14 hodin, v římskokatolickém kostele v Halenkově.