Poprvé se do šití zapojila před dvěma lety. „Brouzdala jsem tenkrát po internetu a náhodou jsem se dostala na stránky UNICEF, kde psali o projektu s panenkami. Rozhodla jsem se to taky vyzkoušet," vzpomíná mladá učitelka.

Pro začátek proto vyrobila jednu panenku. „Nejtěžší bylo vůbec začít. Šití totiž chce hodně trpělivosti a zručnost. Když se do toho ale člověk dostane, jde to pak už samo," říká Petra Bačová.

Na kontě má však kvůli času zatím pouze jednu. „Studentům z legrace říkám, že můj roční limit je ta jedna panenka," směje se Vsetíňanka.

Projekt představila také studentům ve škole. V minulém roce si zdejší studenti ze dvou tříd už pár panenek adoptovali.

Letos chce ale učitelka zapojit žáky jinak. „V hodinách zeměpisu a cestovního ruchu ušijeme ke každému etniku jeden kus," prozrazuje svůj plán Bačová.

Děti se tak nebudou muset jen „biflovat" učivo, ale vyzkouší si něco nového.

„Je to vlastně taková nenásilná forma učení. Navíc tím někomu pomohou," říká učitelka.

Kromě studentů v hodinách do šití zapojuje také dobrovolníky. „Při výrobě si můžeme vybrat, jestli použijeme předlohu, nebo panenkám dáme vlastní vzhled. Žádanější jsou ale ty, u kterých už má UNICEF odzkoušené, že se lépe prodávají," upozorňuje Petra Bačová.

Za letošní školní rok dohromady zatím ušili panenky tři.

Do příštího týdne by rádi vyrobili ještě dalších sedm. „Po dokončení vyplníme rodný list se jménem panenky a místem původu. Obvykle se pak zabalené zasílají do českého centra UNICEF," prozrazuje Bačová.

Tam dostanou navíc pohlednici, kterou nový majitel panenky může zaslat výrobci. „Zakoupením výrobku lidé pomohou zachránit jedno dítě. My však využijeme ještě trochu jinou možnost a panenky zasílat zatím nikam nebudeme," říká učitelka.

Se žáky se totiž chystají panenky prodávat na vánočním jarmarku pro veřejnost. „Jedna stojí šest set korun. Vydělané peníze pak odešleme na konto UNICEF," vysvětluje Petra Bačová.Jarmark, kde budou panenky k dostání, pořádají ve střední škole 13. prosince od devíti do šestnácti hodin. „Jedná se o učebnu A 118 v přízemí," doplňuje učitelka.

Související Studenti Střední školy Kostka šili panenky