Stavba kravína začala už letos na jaře. „Starý kravín v místní části Pulčín je nevyhovující a malý. Proto jsme se rozhodli vybudovat v areálu družstva nový," prozradil předseda zemědělského družstva Josef Kliš. Výstavba nového zařízení přijde družstvo na zhruba 10 milionů korun. Rekonstrukce toho starého by podle něj stála osm milionů korun. „Za této situace je pro nás výhodnější postavit kravín nový," dodal Kliš. Stavební práce budou hotovy v říjnu letošního roku.

V minulých letech družstevníci investovali do oprav kravínů 21 milionů korun. „Šlo zejména o nové fasády, výměny oken a další rekonstrukce na budovách.

V současnosti zemědělci ve Francově Lhotě chovají přes osm set kusů skotu. „Počty dobytka chceme do budoucna navyšovat," plánuje předseda Kliš.

Zemědělské družstvo (ZD) Francova Lhota patří v současné době k největším na Valašsku. Nachází se na česko- -slovenském pomezí, v jižním cípu Chráněné krajinné oblasti Beskydy. Hospodaří na 930 hektarech zemědělské půdy v horské výrobní oblasti. Hlavní specializací družstva je chov krav bez tržní produkce mléka. Veškeré plochy jsou trvalé travní porosty. Chová se zde výhradně masné plemeno piemontese formou zástavového a plemenného skotu.

ZD Francova Lhota také provozuje prodejní sklad náhradních dílů zemědělské techniky a hospodářských potřeb. „Najdete zde především náhradní díly na traktory, zemědělské stroje, příslušenství k automobilům, potřeby pro chov, železářství, barvy, krmiva, hnojiva a další," dodal Josef Kliš. V areálu družstva je k dispozici také levné ubytování.

Autor: VLADISLAV JANČÁR