Vytrvalé deště zanechaly škody také na polích. Agrárníci nyní bojují s milionovými ztrátami, kus úrody budou muset zlikvidovat

Až třetinu výnosů možná ztratí Zemědělský podnik Kvasicko na Kroměřížsku. Odhaduje to alespoň jeho předseda Vojtěch Kubík. „Teprve v tuto dobu lze vidět důsledky záplav v pšenicích, řepkách a ječmenech. V těchto porostech voda nebyla vidět, obilí přežívalo deset dní a teď začíná žloutnout a odumírat. Porosty kukuřice pod vodou přežívaly, žloutly, ale jak voda mizí, dostávají barvu,“ odpozoroval Kubík. Dodal, že ztráta, se kterou se bude muset potýkat, vyjde družstvo přibližně na šest milionů.

O pět milionů větší škodu očekávají ve společnosti Agroječmínek Chropyně. Podle jednatele Františka Pospíšila jsou totiž důsledky daleko horší, než po povodních v roce 1997.

„Jednalo se o opakované záplavy porostů. Většina polí je tak rozmáčená, že je nemožné na ně vjet se stroji,“ podotkl. Dodal, že bez použití jeřábu s navijákem nelze techniku ani vyprostit.

Ovlivní povodně a deště ceny potravin?

Podle něj na výši cen některých potravin tyto jarní deště mít vliv nebudou. Souhlasí s ním i vedoucí střediska v Halenkovicích a Tlumačově na Zlínsku ve společnosti Lukrom Petr Dočkal. „Já si myslím, že vliv bude jen lokální a naprosto minimální,“ poznamenal.

Zcela opačného názoru je předseda Agrární komory České republiky Jan Veleba, který tak informoval na agrárním portálu Zemědělec. Sklizeň je podle jeho slov ohrožena nejen v místech zasažených v uplynulých týdnech povodněmi, ale i na dalších, po deštích podmáčených polích.

„Toto bude tlačit na růst cen obilí. O tom, jestli ceny skutečně porostou nebo ne, rozhodnou poměry na trhu, minimálně v Evropě,“ uvedl Veleba. S vyjádřením Agrární komory je zajedno zemědělská společnost Ostrožsko na Uherskohradišťsku. „Jak říká pan prezident, není problém cokoli dovézt. Bohužel. Možná toho využijí obchodníci a v důsledku nedostatku budou ceny trošku vyšší. Uvidíme,“ sdělil Petr Kolůch z Ostrožska.

Ačkoliv tento podnik má momentálně zatopenou jednu desetinu celkové plochy, ztrátu na výnosech očekává Kolůch i tam. „Ani ne záplavy jako počasí s nízkými teplotami a neustálé podmáčení budou mít rozhodující vliv na výnosy, které budou dozajista nižší. Uvidíme o kolik,“ řekl.

O poznání lépe jsou na tom zemědělci ze Vsetínska, kde se díky hornaté krajině voda nedrží na polích, ale stéká dolů. Například Zemědělské družstvo Mír se sídlem v Ratiboři na Vsetínsku vytrvalé deště postihly jen výjimečně a v minimálním množství. „Dopad na nás to má malý, ale z hlediska výživy skotu je velmi negativní užitkovost a tržby v mléce. Potíže máme i se špatnou kvalitou objemové píce,“ konstatoval ředitel Josef Minařík. Podobnou situaci pak zažívá i soukromý zemědělec Daniel Pavlíček z Valašské Bystřice na Vsetínsku.

Veronika Vágnerová