Zemědělci se svá pole snaží chránit a ošetřovat. Zásobují je ekologickými hnojivy a starají se o jejich plodnost. Varují však, že brzy nemusí být zemědělské půdy dostatek. „Zábor půdy je zbytečně velký. Dřív se každý snažil půdu využívat k hospodaření, dnes všechno zastavíme. Měli bychom více myslet na budoucí generace," nabádá zemědělec z Prlova Ladislav Gargulák.

Se situací není spokojený ani ředitel střední školy zemědělské a přírodovědné v Rožnově pod Radhoštěm Jaroslav Krčmář. I on doporučuje více uvažovat nad tím, kde budovy vystavět.

„Na úrodných rovinách se dnes staví průmyslové areály. Samozřejmě že se tím šetří náklady, ale pak vzniká eroze. Pokud půjde vše dál jako doposud, o zemědělské parcely přijdeme," prorokuje. Podle jeho názoru na rovné pole nepatří ani solární panely. Měly by být podle něj pouze na střechách.

Chránit zemědělskou půdu na Valašsku je podle odborníků o to důležitější, že polí je tady všeobecně méně než ve zbytku České republiky.

Pokles zemědělsky využitelné půdy v regionu začíná být alarmující. Od roku 1990 do roku 2013 podíl polí na celkové rozloze vsetínského okresu klesl o téměř tři tisíce hektarů.

Zatímco zemědělská půda v celé republice tvoří sedmdesát procent veškeré zeminy, na Vsetínsku to bylo v roce 2013 pětatřicet procent.

Oblasti s ornou půdou tvořily před dvěma lety pouze necelých šestnáct tisíc hektarů. Přitom jenom v roce 2011 ubylo dalších dvě stě hektarů. Následující rok pak téměř šedesát.

Vsetínský okres nyní tvoří téměř šedesát pět procent nezemědělské půdy. Před čtyřiadvaceti lety to bylo o jedno procento méně.

Úřady se při ochraně půdního fondu řídí podle zákona z roku 1993. „Každý stavitel musí svůj záměr zdůvodnit. Je zapotřebí pečlivě prozkoumat, jestli neexistuje jiné řešení, které by mohlo zemědělskou půdu před zástavbou ochránit," uvedl Zdeněk Florián z odboru životního prostředí a zemědělství pro Zlínský kraj.

Stávající zákon je však po-dle některých odborníků nedostatečný. Jeho novelu projednávají poslanci už několik let, na konečné podobě se však nemůžou shodnout.

Připravovaná verze zákona například více chrání zemědělské oblasti před výstavbou a omezuje zábory půdy. Podle informací z ministerstva zemědělství však zase vytváří nerovné podmínky pro hospodářskou soutěž.

Autor: Barbora Kalincová