Zemědělci ve čtvrtek 22. února po deváté přerušili práci, aby nasedli do traktorů a vyrazili směr hraniční přechod Bumbálka. Konal se tu protest rolníků ze Vsetínska zasahující až na Frýdeckomístecko.

„Máme tisíc šest set padesát kusů hovězího, z toho osm set krav, takže jsme se nejdříve museli postarat, zajistit krmení. Chlapi přišli, udělali, co bylo potřeba a jelo se,“ popsal zástupce zemědělského družstva v Ratiboři. Početné zemědělské technice odtud jen do „Valmezu“ trvala cesta pětačtyřicet minut.

Mladík z Jablunkovska u soudu.
Smilujte se nade mnou, jsem hodný kluk! Prosil u soudu mladík z Jablunkovska

„Pak hodinu patnáct na hranici,“ doplnili další účastníci protestu, když dorazili na velké parkoviště za hraničním přechodem Bumbálka – Makov. Právě tady měli protestující sraz. Z původně avizovaných patnácti strojů se kolona rozrostla na dvaadvacet, s čímž neskrývali spokojenost. Vsetínský okres není příliš velký: „To ale neznamená, že bychom neměli stejné problémy jako jinde.“

Zemědělci ve čtvrtek protestovali proti Evropské komisi, která podle nich ztratila zpětnou vazbu s každodenní realitou. Požadují řešení situace na trhu Evropské unie, přenastavení spolupráce s Ukrajinou a snížení administrativní náročnosti. Protestní jízdy zamířily na hraniční přechody i do krajských a okresních měst.

Housky a šunka na svačinu 

Kolona traktorů byla na silnici I/35 znát. Většinou totiž za ně zemědělci zapojili návěsy, ať na převoz dobytka, polní práce či cisterny na fekálie. Na česko-slovenském pomezí na ně čekala jak Policie ČR, tak Polícia SR. Situaci však jen sledovaly. Traktoristé se tu shromáždili na odstavné ploše. „Svačina, pojďte hoši,“ svolávala kolegy spolupořadatelka regionální části protestu. Vydávala housky a šunku.

Paskovský zubař už má kapacitu plnou, bral jen dočasně, 15. 2. 2024.
Zubař na Frýdeckomístecku přijímal pacienty. Stomatolog čelil doslova vlně zájmu

„Od nás? Nikto,“ odtušil jeden ze slovenských policistů, dotázaný na účast nespokojených rolníků ze Slovenska. Proč na protest nedorazili také, vysvětlili jejich kolegové z Valašska. "Máme sice družbu s okresem Stará Lubovňa, ale ten je skoro až za Tatrami. Na straně od Makova dále je poměrně hornaté a zalesněné území a zemědělství tu není tak rozvinuté, spíše dřevařství. Proto zde zemědělci ze Slovenska nejsou.“

Kdo na Bulbálku v Beskydech ale dorazil, byl farmář z Vysočiny. „Jsem tady na horách, není sníh, tak jsem přišel kolegy ze Zlínského kraje podpořit,“ nechal se slyšet.

Po svačině a krátké přestávce se kolona traktorů vydala zpět na české území, ovšem už rozdělená. „Jedna část jede směr Rožnov pod Radhoštěm a Valašké Meziříčí a druhá přes Slovensko na Velké Karlovice, Vsetín a až do Ratiboře,“ objasnili zemědělci.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Zemědělec nedaleko Beskyd. Proč teď protestuje

Zdroj: Radek Luksza