Invazní živočich z Ameriky totiž napadá původní druhy. Na vině jsou neukáznění chovatelé.

Před pár dny například objevil muž želvu u valašskomeziříčské chemičky Dezy. „Našel jsem ji při vypouštění fontány. Myslel jsem si, že je to nějaká plastová láhev porostlá mechem, ale pak se začala hýbat,“ popsal své první dojmy z čím dál méně neobvyklého objevu Jaromír Král.

Želvy nádherné se do přírody dostávají dvojím způsobem. Někdy je chovatelé sami vypustí, protože se už o ně nechtějí starat. „Jindy jim sama uteče,“ doplnil zoolog Petr Orel. V záchranné stanici v Bartošovicích, kam se nalezené želvy vozí, už mají čtyři. „Snažíme se je umístit k chovatelům, nebo nabídnout do zoologické zahrady. Ale i tam už mají plno,“ krčí rameny Orel.

Želva nádherná ohrožuje ryby, obojživelníky a dokonce i vodní ptáky. „V potravním řetězci dělá tento predátor peklo. Dnes už nám volali další dva lidé, že ji našli,“ prozradil zoolog. Její rozšíření potvrzují také valašskomeziříčtí ochránci. „Objevila se i v Podlesí. Dokázala tam přežít zimu,“ sdělil meziříčský ochránce Milan Orálek.

Podle ochránců tato želva nepatří mezi chráněné živočichy, tak nemusí být čipovaná. „Navíc nejsou tak plaché jako jiné druhy želv. Jsou rychlé a požírají vajíčka jiných obojživelníků,“ doplnil ochránce, který také upozornil na to, že je v žádném případě do přírody nevypouští sami ochránci. „Podobné nesmysly se bohužel občas objevují. Jsou to lži,“ zdůraznil Orálek.

Želva nádherná není zdaleka jediným nepůvodním živočichem žijícím u nás ve volné přírodě. Na Valašsku se vyskytuje také norek americký, kudlanka nábožná, rak americký či psík mývalovitý.