„Ani si nevzpomenu, kdy tahle tradice v naší obci vznikla. Určitě to bude několik desítek let,“ tvrdí starosta hasičů Milan Gerla. Druhou dubnovou sobotu se členové sboru obléknou do montérek a se sběrovým vozem projedou celou obec. Před domy na ně budou čekat hromádky kovového odpadu. Vyřazené pračky, kola, kočárky, sporáky. Hasiči je naloží a odvezou do nejbližší sběrny.

Takhle to dělají každý rok na začátku jara. Jen předloni museli vynechat. „Výkupní ceny byly vlivem nastupující krize tak nízké, že se nevyplatilo sběrovou akci pořádat,“ vysvětluje starosta hasičů. Loni si ale půst bohatě vynahradili. Na starém železe vydělali téměř třicet tisíc korun. „Letos nám ve sběrně slíbili čtyři koruny padesát za kilo. To je slušná cena,“ těší se Gerla.

Utrženými penězi si dobrovolní hasiči vylepšují svůj rozpočet. „Platíme z nich například sportovní činnost nebo nákup uniforem. Také jsme si zvelebili klubovnu a schůzovní místnost v naší zbrojnici,“ pochlubil se starosta hasičů.

Železná sobota bude součástí sběru nebezpečného a objemného odpadu, který v obci proběhne tentýž den. „Na rozdíl od hasičů tuto akci pořádáme dvakrát ročně, vždy na jaře a na podzim,“ říká starosta obce Karel Hlavica.

Místní obyvatelé pokaždé naplní jeden až dva velkoobjemové kontejnery. Mezi odloženým harampádím převažují vyřazený nábytek a koberce. „Lidé mohou tuto službu využít zdarma. Obec za každý svoz zaplatí okolo třiceti tisíc korun. Pořád je to lepší, než kdyby nepotřebné věci skončily na černých skládkách,“ míní starosta.