Jaké jsou podle vás největší klady odtržení?

Největším kladem bude vlastní správa věcí veřejných.

Kdy by se mělo referendum konat?

Rada města Zlína posoudí možnost předat tento návrh zastupitelstvu, ke kterému má dojít vbřeznu. To bude rozhodovat ovyhlášení referenda. Čekáme jej někdy během měsíce května až června. Pokud dojde kvyslovení většiny voličů, občanů Želechovic pro osamostatnění, proběhnou pak volby do zastupitelstva.

Máte už například spočítáno, kolik by mohly dostat Želechovice peněz ze státního rozpočtu?

Mělo by to být přibližně čtrnáct milionů korun.

Existuje už přípravný tým, který se těmito záležitostmi zabývá?

Ano, existuje vrámci přípravného výboru a vrámci Občanského sdružení Želechovice, kdy jsou určeni jednotliví lidé na různé oblasti veřejné správy. Máme zpracovaný jednak modelový rozpočet, máme přehled výdajů provozních iinvestičních od města Zlín. Víme také, jaké jsou provozní náklady.

Vzačátcích budete jistě potřebovat častou podporu. Kdo vám podle vás podá pomocnouruku?

Spoléháme se na pomoc starostů zokolních obcí a také víme, že město Zlín se poměrně dobře stará oinformovanost a vzdělanost jednotlivých samospráv vokolí Zlína. Zajišťuje školení a podobně. Určitě nám jde okorektní vztah směstem Zlín ido budoucna, protože budeme partneři.

Kdy předpokládáte, že dojde kosamostatnění Želechovic?

Rádi bychom ještě stihli od roku 2009isohledem na možnost čerpání dotací zEvropské unie pro projekty na obnovu místní infrastruktury a podobně.

Martin Lavay

Přečtěte si také:

Želechovice se chtějí odtrhnout

Máte k tématu co říci? Pište své názory do diskuse pod článkem, nebo přímo do Zlínského deníku ma adresu reporter.zlinsky@denik.cz