Pro některá oddělení to znamená existenční hrozbu. Vedení nemocnice s odcházejícími lékaři jedná a snaží se jejich rozhodnutí zvrátit.

Hromadný exodus zdravotníků může mít pro některá oddělení vsetínské nemocnice doslova fatální následky. Například chirurgii opouští podle primáře tohoto oddělení Jaroslava Sankota téměř všichni lékaři. „Já jsem ke svým kolegům nepřidal, protože se domnívám, že jako vedoucímu oddělení mi to nepřísluší. Jejich důvody ovšem naprosto chápu,“ uvedl Sankot.

Podle jeho slov zatím neexistuje ochota s lékaři o problémech, které k hromadnému podávání výpovědí vedly, mluvit. Chybí také záruky, že se v nejbližší budoucnosti bude tato situace řešit. „Je třeba udělat systémové změny. Seriózně diskutovat. Lékaři jsou u nás v posledních dvaceti letech doslova vykořisťovaní,“ byl přesvědčen Sankot.

Mluvčí vsetínské nemocnice Lenka Plačková prozradila, že výpověď v minulém týdnu podalo původně třicet osm lékařů. „Jeden ji ale bezprostředně po doručení stáhl,“ řekla Plačková.

Vedení vsetínské nemocnice podle ní s lékaři, kteří podali výpověď, ještě jedná. „Ve středu se konal primářský sbor, který se odchodem lékařů zabýval,“ uvedla Plačková s tím, že hlavním cílem nemocnice je udržet poskytovanou péči ve stávajícím rozsahu. „Jestliže budou zaměstnanci na svých výpovědích trvat, budeme muset hledat jiná alternativní řešení, případně uvažovat o restrukturalizaci poskytované péče,“ dodala Plačková s tím, že bližší údaje nemocnice v tuto chvíli zveřejňovat nebude.

Situací ve zdravotnických zařízeních se včera zabývala také Bezpečnostní rada Zlínského kraje. Její mimořádné zasedání svolal krajský hejtman Stanislav Mišák. Ředitelé nemocnic založených Zlínským krajem na něm členy rady seznámili s počty lékařů, kteří jsou ve výpovědní lhůtě. „Ačkoliv jde o spor lékařů s vládou, v případě, že nenajdou společné řešení, to bude mít dopad na obyvatele i v našem kraji, a proto my musíme mít a také máme variantní scénáře řešení reagující na vývoj situace,“ vysvětlil hejtman Mišák.

O jaké scénáře jde, to hejtman neprozradil. „Nebudeme je zveřejňovat s ohledem na to, že vývoj může být velmi dynamický. Nechceme, aby se šířily informační šumy,“ řekl Mišák s tím, že prvotním cílem ale je zajistit v kraji akutní zdravotní péči pro občany. Ve Zlínském kraji podalo výpověď přibližně čtyřicet procent ze sedmi set lékařů.