Na stejné úrovni tak zřejmě ještě nějaký čas zůstanou ceny vstupů na sportoviště či do kin a na kulturní programy nebo výše jízdného městskou hromadnou dopravou.

Vsetín, coby největší město v našem regionu, má zatím ceny energií povětšinou fixované. Stejně tak má zafixovanou i cenu paliv, která je důležitým faktorem v nákladech na městskou hromadnou dopravu.

„Současný růst cen (energií a PHM) by proto zatím dopad mít neměl,“ uklidňuje starosta Vsetína Jiří Růžička.

Weronika Bersz-Letki pochází z Varšavy, ale dlouhou dobu žila na Novojičínsku a nyní bydlí ve Valašském Meziříčí
Polská fotografka z Valmezu: Dávají mi to vyžrat, říká Weronika Bersz-Letki

Ceny jsou fixované do konce roku

Jiná situace ale může nastat už v příštím roce – na ten už město ceny energií fixované nemá. Kromě přímého dopadu zdražování energií se pak může podle Růžičky navíc projevit i druhotný dopad na městský rozpočet prostřednictvím jeho dotační politiky.

„Rozdělujeme určitý balík peněz příspěvkovým či neziskovým organizacím, přispíváme například na nájmy či právě na energie. Tyto organizace mnohdy jiné příjmy nemají,“ říká starosta Růžička.

O tom, jakým způsobem město k dotacím těmto organizacím přistoupí, se však bude teprve rozhodovat.

Je jisté, že skokový nárůst cen energií – v tomto případě elektřiny – citelně pocítí městská společnost Vsetínská sportovní, jež má na starosti městská sportoviště. Problémem bude zejména zimní stadion Na Lapači, který je domovským stánkem prvoligového klubu VHK Vsetín. I tady končí fixace na konci roku a podle ředitele Vsetínské sportovní Ivo Kousala jen v případě zimního stadionu poskočí ceny za elektřinu o 200 procent. Tedy asi o dva miliony korun.

„Na klubech vydělávat nesmíme, ale zaplatit se to musí. Budeme proto společně s klubem a městem hledat řešení a možné úspory,“ uvedl Ivo Kousal.

Se zdražováním energií zhruba o 15 až 20 procent počítá Vsetínská sportovní také v případě nedávno kompletně rekonstruovaných městských lázní.

Nepomáhá ani stále nepříliš dobrá epidemiologická situace, kvůli které městská společnost přichází o část příjmů například kvůli částečným výpadkům plavání školních tříd. Na ceny plavání pro veřejnost však podle Ivo Kousala prozatím Vsetínská sportovní sahat nechce.

„Uvažujeme ale o zdražení vstupu do sauny asi o patnáct procent,“ připustil Kousal.

V příštím roce pak bude muset Vsetínská sportovní řešit také venkovní koupaliště, kde se pro ohřev vody používají tepelná čerpadla. Pokud zůstanou ceny energie na současné vysoké úrovni, i tady to městská společnost jistě výrazně pocítí.

Nový předpis záloh za energie prozatím nemají ve vsetínském Domě kultury, jehož jediným společníkem je Město Vsetín, a pod který spadá například také Kino Vatra. Podle jednatelky Domu kultury Petry Vaňkové vychází cena energií z aukce, kde ji nakupuje právě město.

„V současné době žádné zdražování vstupného nechystáme,“ uvedla Vaňková.

Jednotka intenzivní péče ve Vsetínské nemocnici. Ilustrační foto.
Vsetínská nemocnice obnoví covid stanici. Musí přistoupit i k omezení operativy

Do skanzenu prozatím za „staré“ ceny

Se zvyšováním cen vstupů do svých areálů a na pořady připravované do konce letošního roku nepočítají ani ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, které je příspěvkovou organizací Ministerstva kultury České republiky. Třebaže ředitel muzea Jindřich Ondruš je přesvědčený, že nárůst cen energií se i této kulturní instituce dříve nebo později dotkne.

„V současné době už ale uzavíráme program na příští rok a ani tady prozatím neřešíme žádné razantní zdražování. Aktuálně máme ceny energií vysoutěžené v rámci resortu kultury a na určitou dobu zafixované,“ uvedl Ondruš.

V případě Valašského muzea hrají vedle cen energií a pohonných hmot velkou roli také ceny stavebních materiálů a prací. Ve skanzenu je totiž „v běhu“ několik významných a nákladných investic. Dokončuje se například oplocení budoucího nového areálu Kolibiska, buduje se vodovod, těsně před vyhodnocením je výběrové řízení na nový depozitář za 150 milionů.

„Zatím se nám naštěstí nestalo, že by některá firma jakoukoliv zakázku rušila kvůli růstu cen materiálů. Vše jsme také připravovali s rezervou, pracovali s přísnějšími finančními plány či soutěžili už za nových podmínek,“ komentoval Ondruš.