Šedesát korun lidé zaplatí za den strávený v nemocnici či léčebně a devadesát korun za to, že vyhledají pomoc na pohotovosti nebo si přivolají sanitku, ve které bude lékař. Pacienti k tomu budou nově platit za každou položku na receptu dalších třicet korun.

Nemocnice rozjede zkušební provoz automatů, lékárníci vymění programy

Všechny tyto úhrady však nedělají starosti jen nemocným. Na změny spojené s výběrem poplatků se musejí připravit i lékárníci, nemocnice a některé léčebné ústavy.

„Zatím nemáme žádnou metodiku, podle které budeme od Nového roku pracovat. Mám obavy, že ji obdržíme pozdě, a program, který bude umět tyto platby účtovat, budeme do systému nahrávat na poslední chvíli před spuštěním akce. Snad nám programátoři pomohou,“ vyjádřila se třeba vedoucí jedné z kroměřížských lékáren Petra Bakalová.

Komora lékárníků plánuje kampaň

Mluvčí České lékárnické komory Aleš Krebs přiznal, že magistři se teprve seznámí s pokyny, jak nově zavedené poplatky v lékárnách účtovat. „Směrem k lékárníkům i pacientům připravujeme informační kampaň. Ale vzhledem k tomu, že jsou některé vyhlášky ještě před přijetím definitivních verzí, tak jsme zatím žádné oficiální zprávy nezveřejnili,“ vysvětlil Krebs.

Mluvčí komory ovšem nedokázal upřesnit, jestli potřebné návody lékárníci obdrží ještě v první polovině prosince. „Budeme se o to snažit. Chceme ale pacientům sdělit opravdu definitivní informace,“ dodal Krebs. Pracovníci lékáren totiž ve svých prodejnách musejí k 1. lednu změnit několik věcí najednou.

„Zvýšení DPH se odrazí na cenách léků i doplňků stravy, bude odlišný výpočet obchodní přirážky na medikamentu. Navíc přichází pro pacienty nejvíce vnímaná novinka, a to vybírání poplatků za výdej léku,“ vyjmenoval mluvčí.

Těmto změnám budou muset lékárníci své prodejny do měsíce přizpůsobit. „Nejkomplikovanější bude výběr poplatku za položky na receptu. Půjde o velmi složitý výpočet, ale dalo by se říci, že poplatek bude do určité míry vykompenzován v doplatku léku. Reálné doplatky se bohužel pacienti dovědí až od svých lékárníků,“ nastínil mluvčí České lékařské komory.

V Kroměříži si systém chtějí odzkoušet

Vyzkoušet si vybírání poplatků nanečisto plánují i v kroměřížské nemocnici. „Zkušební provoz by se měl uskutečnit ve druhé polovině prosince tak, aby mohl personál pacientům dopředu poradit. Sazby budeme vybírat pomocí automatů,“ sdělil ředitel nemocnice v Kroměříži František Fuit.

Automaty se budou podobat těm na nápoje a pacientům budou vydávat potvrzení. „Po jednom automatu bude vybavena chirurgická a interní ambulance, třetí bude u vrátnice z Havlíčkovy ulice. Terminály budou přijímat jen peníze v hotovosti,“ dodal Fuit.