Pokud však na výzvu Zdravějšího Vsetína vedení města nezareaguje, mají členové sdružení jasno, co dál. „V září se zastupitelé nesejdou. Budou nové volby,“ je přesvědčena jednatelka sdružení Jana Václavíková.

Ona a její kolegové ve sdružení počítají s tím, že pokud se zastupitelstvo v září skutečně nesejde, nesplní tak svou zákonnou povinnost scházet se minimálně jednou za tři měsíce. „Se zastupiteli jednáme a přemlouváme je, aby se nesešli. Věříme, že je o tom přesvědčíme. Je to jejich morální povinnost,“ hraje na patriotismus zastupitelů jednatelka.

S neúčastí na zářijovém zasedání podle ní už někteří zastupitelé souhlasili. „Pan Čunek řekl jasně, že ano, pan Antolák souhlasil, pan Vejpustek také. Asi tři další se zatím nevyjádřili,“ přiblížila.

Pokud se Zdravějšímu Vsetínu nepodaří zabránit zasedání zastupitelstva dohodou, hodlají využít jinou formu protestu. „Chystáme nějaké akce. Nebudeme ale prozrazovat jaké,“ řekla Václavíková.

Trnem v oku Zdravějšího Vsetína je podle všeho hlavně oprava náměstí Svobody. Vlnu emocí zvedl zejména jeho současný vzhled. „Náměstí je nezkolaudovatelné a zdravotně závadné,“ tvrdí Václavíková.

„Jestli s ním vedení města okamžitě něco neudělá, evropské dotace jsou v háji. Zastupitelé by se měli konečně opravdu začít zabývat tím, že udělali hloupost,“ vysvětlila Václavíková.

Oslovení vsetínští zastupitelé o plánech Zdravějšího Vsetína zatím ale zřejmě neví. „Paní Václavíková mi sice volala, ale byl jsem v senátu, takže jsem nemohl reagovat,“ popsal zastupitel Jiří Čunek (KDU-ČSL). Stávající koalice se podle něj bude ve vedení držet zuby nehty. Plánované nové volby tak podle Čunka nemají šanci na úspěch. Na otázku, zda se on sám následujícího zasedání zastupitelstva zúčastní, odpověděl Čunek vyhýbavě. „Vládní koalici ve městě je dobře a ze svých míst určitě neodejde,“ podotkl.

Zatím nikdo nejednal například se zastupitelem Daliborem Sedláčkem (ČSSD). „Nemám informace a neznám ani okolnosti. Zastupitelstva se ale samozřejmě zúčastním a výzvu nepodpořím,“ řekl.

Neúčast na zářijovém zastupitelstvu neplánuje ani opoziční zastupitel Jaromír Kudlík (SNK ED). „Nikdo mne nekontaktoval. Na tyto věci mám ale svůj názor, který žádné přesvědčování nezmění,“ vysvětlil.

K vedení radnice se nic ohledně přesvědčování zastupitelů a bojkotování zářijového zasedání nedoneslo. „Nemáme takové informace. Slyšíme o tom prvně,“ řekla starostka Iveta Táborská (ODS).

Podle zákona o obcích platí:

• Zastupitelstvo obce se schází nejméně jedenkrát za tři měsíce.

• Pokud se zastupitelstvo nesejde po dobu delší než šest měsíců tak, aby bylo schopno se usnášet, Ministerstvo vnitra je rozpustí.

• Zastupitelstvo je schopno se usnášet, je-li přítomna nadpoloviční většina všech jeho členů.