Kolem trasy vytyčené červenobílými páskami se od brzkého dopoledne tísní stovky lidí. Najít volné místo je za chvíli prakticky vyloučené. Je sobota 19. dubna a druhý ročník Zděchovské traktoriády je těsně před oficiálním zahájením.

Část diváků, zejména ta mužská, tráví chvíle před startem v depu, kde obdivují zemědělské a lesní stroje různých továrních značek vyrovnané v řadě.

Závodům přihlíží patnáct set diváků

Moderátor hlásí, že start první disciplíny, kterou je trial, je na spadnutí. Karel Molek z pořadatelského týmu usedá do traktoru a ujímá se role předjezdce. Povzbuzován početným publikem projíždí soutěžní okruh bez jediného zaváhání a ve slušném čase.

Pak už postupně na trať postupně vyráží dvaatřicet letos přihlášených závodníků. „Máme o deset traktorů více, než bylo vloni na prvním ročníků," pochvaluje si sympatickou účast Karel Molek.

Také divácká kulisa je oproti loňsku více než dvojnásobná. Zatímco první ročník sledovalo asi šest stovek diváků. Dnešní návštěvu odhadují pořadatelé až na patnáct stovek lidí. „Přidej mu! Jeď!" povzbuzují diváci jednotlivé jezdce. Jejich pokřik ale zaniká v řevu těžkých strojů. Vzduch se plní pachem výfukových zplodin.

Zápolení na trialové trati, na které nechybí ostré sjezdy i výjezdy, překonávání terénních nerovností i jízda přes mělký potok, zabírá celé dopoledne.

Soutěžící poté čekají ještě další dvě disciplíny. Nejprve jízda zručnosti přes klády, při které musí řidič držet pohár s vodou. Poté následuje jízda zručnosti. Při té musí traktorista v co nejkratším čase úspěšně zacouvat se zapřaženou čtyřkolovou vlečkou. „Na to couvání jsem zvědavý nejvíc. Tam se teprve ukáže, kdo to s traktorem umí,"těší se na poslední disciplínu jeden z diváků Radim Orság.

Trialová část vrcholí a blíží se i poslední možnost pořídit u této soutěže co nejlepší fotografii. Volím místo, ve kterém vede trasa přes mělký potůček. Chyba… Mohutný stroj, který se prožene kolem, oddělí ode dna solidní nános bahna, který neomylně dopadá přesně v místech, kde stojím a pokryje mě doslova od hlavy k patě. Včetně čočky fotoaparátu. Nejvyšší čas přesunout se jinam.

Výsledky 2. ročníku Zděchovské traktoriády

I. kategorie – traktory Zetor do modelu 25A včetně – bez předního náhonu

Karel Ekart, Vsetín
Josef Galetka, Vsetín
Antonín Hyžák, Valašská Polanka
Jan Mikulenka, ---
Miroslav Juráň, Hovězí

II. kategorie – traktory Zetor od modelu 25A – bez předního náhonu

Martin Řezníček, Seninka
Jakub Bubela, Vsetín
František Novák, Vsetín
Jan Řepka, Valašská Polanka
Jan Kocourek, Vsetín

III. kategorie – velké traktory s pohonem všech čtyř kol

Petr Krajča, Střelná
Antonín Krajča, Střelná
Miroslav Galetka, Zděchov
Josef Bubela, Vsetín
Miroslav Zábranský, ---

Nejhezčí traktor:

Martin Řezníček ze Seninky