Kotec společně s výběhem pro dvousetkilové zvíře postavil chovatel bez potřebného povolení přímo mezi obývaná stavení. K chovu exotického zvířete mu navíc chybí registrace od veterinární správy.

Starosta Zděchova Tomáš Kocourek už na chovatele podal trestní oznámení, případem se zabývají policisté. Místní lidé mezitím připravují petici. Lva, který je děsí hlasitým řevem, ve vesnici nechtějí.

„Je to nepříjemný pocit pořád se ohlížet," netají se Zdeněk Hajdík, jehož domek a zahrada sousedí přímo s pozemkem, na kterém stojí výběh pro lva.

„ŠEL JSEM NA TRÁVU A PROTI MNĚ LEV…"

O tom, že má za souseda toto respekt budící zvíře, do poslední chvíle netušil. „Přišel jsem v sobotu ze včelařské výstavy a vydal se ještě na trávu. A najednou proti mně jde lev, málem jsem šel do kolen," vypráví Hajdík.

Nevěděl, že chovatel svého lva na pozemek přivezl během předcházející noci. Když se předtím ptal, co jeho nový soused na pozemku staví, odpovědi se nedočkal. „Oklamal nás. Já mám teď problém například s krávou. Vždy jsem ji pouštěl na pastvu, teď nechce, protože cítí a slyší lva. Mám dopaseno," zlobí se Zděchovjan.

Co se ve Zděchově chystá, nevěděl ani starosta Tomáš Kocourek. V polovině července zaregistroval, že na pozemku, který náleží k asi padesát metrů vzdálenému a dlouho neobývanému domu, vyrůstá dřevěná stavba.

„BUDE TO IBA ZAHRADNÝ DOMČEK…"

„Bude to iba zahradný domček," uslyšel, když se chovatele Michala Práška ptal na účel nepovoleného stavení.

„Říkal jsem mu, že se tady snažíme lidi vychovávat, aby měli povolení třeba i jen pro obyčejný plot. A on jedná takto neomaleně," uvedl Tomáš Kocourek. S argumenty ale u chovatele nepochodil a ze „zahradného domčeku" byl náhle kotec i s výběhem pro lva.

Starosta se proto obrátil na stavební úřad ve Vsetíně, aby černou stavbu prošetřil. Oslovil také policii, veterináře a podal i trestní oznámení. Ničeho konkrétního se ale zatím nedomohl.

„Cítím zmar. Kolem výběhu jsou nezabetonované železné sloupy a výplní je pouze kari síť, ale není stažená do země. Takže nikdo neví, jestli se lev nemůže dostat ven. Jako by všichni jen čekali, co se stane," vylíčil Kocourek. Podle něj se navíc chovatel netají tím, že chce přivézt ještě jednoho lva.

KOTEC PRO ŠELMU JE ČERNÁ STAVBA

Mluvčí vsetínské radnice Adéla Kousalová Valašskému deníku potvrdila, že pracovníci stavebního úřadu žádost o prošetření přijali a zabývají se jí. Podle starosty Kocourka už je zahájené i řízení o odstranění černé stavby. To ale může trvat velmi dlouho a navíc je pravděpodobné, že se chovatel proti němu odvolá.

Také policisté se zděchovským lvem zabývají. „Byli jsme na místě na základě oznámení místních, kteří mají strach, že lev není dostatečně zabezpečený," potvrdila krajská policejní mluvčí Lenka Javorková.

Policisté kontaktovali krajskou veterinární správu, která se nyní o případ zajímá. Pracovníci správy už počátkem týdne byli ve Zděchově na kontrole.

„Majitel si požádal o povolení k chovu těchto zvířat, ale ještě toto povolení nedostal. Některé věci nebyly dodělané. Poučili jsme jej, co má napravit," řekl ředitel krajské státní veterinární správy František Mahdalík.

Podle něj chovatel celou věc zkomplikoval tím, že lva přivezl ještě předtím, než potřebná povolení získal.

„To, co udělal, je v rozporu s právními vyhláškami. Každopádně zde bude následovat sankce," ujistil Mahdalík. Dodal, že další kontroly ze strany veterinární správy budou následovat.

Podle úřadů je nyní lev zabezpečený a uniknout z výběhu nemůže. V každém případě však zřejmě jeho majitel bude muset na místo doplnit alespoň varovné cedule a v patřičném odstupu přidat druhé oplocení, aby nebylo možné snadno do výběhu prostrčit třeba ruku.

MAJITEL BLESKOVĚ UKONČIL HOVOR

Vyjádření chovatele Michala Práška se včera Valašskému deníku získat nepodařilo. Mobilní telefon nejprve nezvedal. Když se později spojení podařilo, uvedl, že se jedná o omyl a bleskově zavěsil.

O den dříve však s médii mluvil a nezdálo se, že by měl z celé situace těžkou hlavu.

„Záleží na tom, jestli si získám občany Zděchova, aby se nebáli. Zatím jsem se setkal jen s jedním sousedem, který mi říkal, že mu to vadí. Jinak za mnou lidé chodili s dětmi podívat se na lva," řekl pro TV Barrandov Michal Prášek.

Co se černé stavby týče, to je podle jeho slov v konání stavebního úřadu.

Není to přitom poprvé, co se chovatel dostal do problémů. Před čtyřmi lety byl ve stejné situaci na Slovensku v obci Zvončín. Slovenské noviny tehdy také psaly o tom, že Michal Prášek chová lvy bez patřičných povolení.