Úprava centra Zděchova se odrazila v nových chodnících, parkovacích místech, rozšíření komunikace, úpravě oplocení či opěrných zídek. „Přibyly také lavičky či nově vysazená zeleň,“ doplnil starosta Zděchova Tomáš Kocourek.

Podle něj tak Zděchov získal důstojné centrum. „Vzniklo vlastně jakési náměstíčko či náves, která bude sloužit pro setkávání lidí,“ shrnul Kocourek. Při slavnostním otevírání předposlední zářijovou neděli se navíc ukázalo, že prostranství může dobře posloužit i pro pořádání kulturních akcí.

Obecní úřad začal s revitalizací středu Zděchova v dubnu. Stavební práce skončily k poslednímu červenci. „Celkové náklady přesáhly devět milionů korun. Velkou část jsme ale zaplatili ze získané dotace, která činila sedm a půl milionu,“ doplnil starosta.

Úspěšná revitalizace centra v těchto dnech vynesla Zděchovu i první finanční „odměnu“. Společnost Česká pošta totiž pro obce od pěti tisíc obyvatel, které se pustily do podobných projektů jako ve Zděchově, vyhlásila speciální soutěž. „Obcím, jejichž projekty se společnosti líbily nejvíce, nabídla peněžní odměnu až sto tisíc výměnou za umístění reklamní tabule. Zděchov získal osmdesát tisíc korun,“ prozradil starosta Kocourek.

Že si Zděchovu přívětivější centrum chybělo, se místní obyvatelé shodují již delší dobu. „Zděchov je díky koupališti a hezkému okolí dost navštěvovaný turisty, takže zkrášlení si určitě zaslouží. Jsem ráda, že se nezapomnělo ani na zeleň,“ zhodnotila už dříve Monika Výchopňová, která právě v centru bydlí.