Vedení vesnice má na záměr připraveno 400 tisíc korun, které Zděchov obdržel za zisk Zelené stuhy v soutěži Vesnice roku 2011.

V obnoveném sadu naleznou místo ovocné stromy, které na Valašsko tradičně patří. „Nejprve však bylo potřeba odstranit původní dřeviny. Ať již nemocné, nebo odrůdově nevhodné," uvedl Radoslav Vlk ze skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm, který se mimo jiné krajovými odrůdami zabývá a s vedením obce Zděchov na obnově sadu spolupracuje.

Na připravené louce bude nově vysazeno celkem třicet sedm ovocnanů.

„Mezi nimi bude patnáct zástupců slivoní, tři zástupci třešní, šest zástupců hrušní a třináct zástupců jabloní," upřesnil Radoslav Vlk.

Jadernice, kardinál nebo špendlíky

Podle jeho slov půjde ve všech případech o odrůdy, které jsou pro valašskou krajinu typické. Z jabloní to budou například jadernička moravská či kardinál žíhaný, dále třešeň Napoleonova či kaštánka. Hrušně zastoupí například muškatelka letní.

Slivoně budou reprezentovat domácí švestky, durancie a špendlíky. „Ty v současné době z krajiny velmi rychle mizí," dodal Radoslav Vlk.

Vznikne zde také sušírna ovoce

Odrůdová skladba má podle Vlka návaznost na plánované budoucí technologické zpracování ovocných plodů. V části sadu má totiž vzniknout sušírna ovoce.

„Výhledově o její přístavbě uvažujeme," potvrdil starosta Zděchova Tomáš Kocourek.

Dalším krokem ve zvelebování sadu bude také umístění včelích úlů.

„Sad by pak sloužil i jako určité environmentální vzdělávací středisko," nastínil Tomáš Kocourek s tím, že by jej využívali místní včelaři i děti ze zděchovské školy a školky.

Obnova obecního sadu podle starosty Tomáše Kocourka navazuje na postupné zatraktivňování středu obce, do kterého se vedení vesnice před časem pustilo.

Zahrnovalo mimo jiné i rekonstrukci fary či zlepšení stavu místní silnice.

Mimo úpravu sadu chtějí navíc ve Zděchově obnovit i okrasnou zeleň na několika vytipovaných místech a doplnit mobiliář. Do obojího vloží asi sto tisíc korun.

„Cílem je vytvořit určitá zátiší pro odpočinek místních lidí a také prosté zkrášlení veřejných prostranství," vysvětlil hlavní myšlenku obnovy obecního sadu Tomáš Kocourek.